Tom Clancy´s division (2016)

Montrealské studio Ubisoft v březnu roku 2020 vydalo pokračování této herní kooperativní pecky. Jako promo dávalo první díl po omezenou dobu zdarma pro každého, kdo měl zájem a pravidelně sleduje streamy Ubisoft Forward. A já mezi tyto lidi společně s Bedbordem patřil.

Děj hry se odehrává v americkém městě New york, které se zmítá v chaosu kvůli nově vzniklé chorobě podobné neštovicím. Neexistuje vakcína a nikdo neví, jak ze všeho ven. Proto byla vládou povolána frakce agentů (The division), kteří jsou vysíláni do nebezpečných míst po městě a řeší nelehké úkoly spojené s vyšetřováním původu viru a ničením nepřátelských frakcí, které chtějí akorát rozsévat chaos. Vy jste jeden z těchto agentů Divize.

Tato hra patří do kategorie LOOT and SHOOT z pohledu třetí osoby. Při tvorbě postavy můžete být relativně kreativní a vytvořit si postavu dle svého gusta. Jakmile si postavu vytvoříte, jste vrženi do příběhu, který sám o sobě není nikterak speciální, ale cut scény jsou v pořádku a grafika pěkná i na současnou dobu. Celý systém hry je takový, že máte svoji operační základnu, kterou vylepšujete. Každé vylepšení vám přinese příjemné bonusy pro vaši postavu i pro váš arzenál. Zbraně a jejich statistiky můžete modifikovat dle libosti, stejně jako vaše vybavení a taktické oblečení.

Kromě hlavní dějové linky je v mapě spoustu dalšího obsahu. Zkoumání viru, hledání pohřešovaných postav, náhodná setkání s rabujícími nepřáteli, ochrana zásob pro vaše lidi či záchrana rukojmích. Tyto vedlejší aktivity jsou poměrně repertitivní a bohužel nutné k tomu, abyste nasbírali dostatek zkušeností a mohli se vrhnout na náročnější úkoly hlavní dějové linky. Tím je herní čas single kampaně trochu natahován. Asi bych hru nedohrál, kdyby do děje nevstoupil můj kamarád Jirka Livora Photography. Proč? Protože můžete v jakémkoliv momentě do své hry pozvat kamaráda a všechny mise kompletně odehrát v multiplayerovém modu. A tady začíná pořádná dávka zábavy. Úroveň nepřátel se ve vteřině upraví tak, aby hra byla stále výzvou, přesto ale aby nebyla hra neskutečně těžká, pokud je velký rozdíl v úrovních hráčů. Pokud váš kámoš není online, prostě pozvete kohokoliv ve svém okolí a propojení trvá pár vteřin. Za tohle musím Ubisoftu smeknout klobouk.

Jakmile ve hře postoupíte dál, můžete navštívit s partnerem zónu zvanou Temná oblast, kde jsou ty nejnáročnější nepřátelé, nejlepší loot, ale také souboje hráčů proti sobě. Můžete si krást vybavení navzájem a mnoho dalších srand. Po dohrání hlavní kampaně se vám otevřou kampaně pro free to play znovu, akorát na vyšší obtížnost a dostanete možnost při zakoupení DLC další úkolů a další dějové linky atd. Množství malých úkolů je však tolik, že máte mapu přesycenou různými ikonkami a navigace je trochu složitejší. Dokonce se vám ukazují i úkoly, které můžete hrát až po zakoupení DLC. To už bylo trochu otravné a byla to hranice, kdy jsem ve hře již nepokračoval.

Ve hře jsem odehrál necelých 37 hodin a vše hrát v kooperaci byla extrémní zábava. Hrát to samostatně, asi tolik času nevěnuji, ale v mém případě nemohu nic vytknout a na večerní zábavu mohu The Division doporučit. Multiplayer ano, single player nope. Uvidíme, co druhý díl.

Moje postava v době opuštění hry….