Nejvyšší skóre / High Score

Krátký dokument o historii počítačových her do poloviny devadesátých let.

V tomto dokumentu naleznete krátké a výstižné shrnutí, jak to bylo s vývojem herních konzolí a her na PC. Velkým kladem dokumentu jsou rozhovory s živoucími legendami herního průmyslu, průkopníky v technologiích a prvními pro-gamers.Dozvíte se, jak to bylo s legendou Atari, proč jí nahradilo později Nintendo, jak se následně Sega snažila Nintendo zničit a přitom všem se jim do toho cpalo náčiní, co bylo určeno pro práci, ale dnes je to jeden z největších poskytovatelů zábavy, PC. Až po zhlédnutí dokumentu si člověk uvědomí, jak byli první programátoři schopní a museli pro svůj koníček překonat nejen technické překážky tehdejší doby, ale zároveň přesvědčit i komunitu, že dělají něco dobrého. Například tvůrci Mortal Kombat byly u soudu, protože vytvořili tak brutální hru, která je svými efekty v dnešní době jen slabý čajíček.

Část s Johnem Romerem, zakladatelem ID software byla také geniální. On je prostě tradiční nerd, který s Johnem Carmackem vytvářeli hry přesně tak, jak si to naši rodičové představují. Za zvuků heavy metalu v temné kobce 16 hodin denně. 😃 Je až neuvěřitelné, kam herní průmysl za posledních 15 let vyrostl. Z domácí zábavy pro vyvolené až po obří show pro stovky milionů lidí, kde se točí větší peníze, než v knižním a filmovém průmyslu.

Někteří zlí jazykové tvrdí, že je dokument příliš zjednodušený a je příliš zaměřený na americký trh. Ale co čekat od americké produkce zaměřené pro lidi v Americe. V dokumentu se zmíní i hra o „kontroverzní“ gay tématice, což hodnotící často kritizují. Ale takový je Netflix, který chce být korektní. Já byl rád za jasně dané fakty podané zábavnou nerdy formou. 80 % na CSFD a já bych tam klidně dal devadesátku, už jen kvůli vzpomínkám, které mi poslední tři díly vyvolaly.