Jack Ryan / Tom Clancy’s Jack Ryan

Johna Krasinskiho můžete znát především jako komika z legendárního seriálu Kacl. Tato role je na míle vzdálená od Jacka Ryana, který ve stejnojmenném seriálu potírá terorismus v té nejsurovější podobě.

Jack Ryan v první sérii začíná jako běžný analytik CIA. On však úplně běžný není. Má silné morální zásady a jeho pečlivost a všímavost jsou spektakulární. Brzy ve sledovacím systému objeví mnoho podezřelých bankovních transakcí. Ty by mohly být vodítkem k velké tajné teroristické buňce, která hodlá matičku Ameriku srazit na kolena pomocí biologické zbraně. Z analytika se stává operativec a akce začíná.

V druhé sérii je Jack již zkušeným důstojníkem CIA, který se rozhodne potírat terorismus po celém světě. Na paškál si vezme tajnou zásilku zbraní ve venezuelské džungli, což ho dovede k odhalení celosvětového spiknutí.

Největším pozitivem celého seriálu je nápaditost a děj, který reflektuje události a teroristické hrozby z minulých let. První série je, jako kdyby z oka vypadla událostem okolo Bin Ládina, ISIS a uprchlické krize. Zápletka je zajímavá, ukazuje hodně ze zákulisí tajných služeb, a tudíž si dokážete představit, jak práce agenta může vypadat a hlavně, jak může být globální terorismus nebezpečný. Všechny natáčecí lokace jsou spíše komornějšího rázu, ale krásně zpracované. Kamera Richarda Rutkowskiho (a jeho kolegů) je přehledná a ukáže vám vše z důležitých momentů a akčních scén. Hlavní záporák je sympaťák.

Kvalita pokračuje i v druhé sérii, která je dějově o dost globálnější. Zápletka se rozprostírá po celé naší zeměkouli. Děj je komplexní, složitější, více politický a pro diváka občas záhadný či nejasný. Až do konce série vše hraje jako na drátkách a o dramatické zápletky není nouze. Rozuzlení se samozřejmě dozvíte v plné parádě v posledních dílech.
Bohužel se v posledním díle zapomene na špiónské drama a závěr je zakončen nesmyslnou krvelačnou akcí v Rambo stylu. Spoustu mrtvých a z Jacka se stává mašina na vystřelené kulky. Celou dobu se seriál v akčních scénách rozumně držel, ale závěr byl už trochu moc za hranou uvěřitelnosti a v reálu by asi znamenal konec CIA.

I tak je Jack Ryan Toma Clancyho dobrý seriál s tradičním špionážním podtextem, který se opírá o realitu. Místo nesmyslných gadgetů tu agenti musí být vybavení důvtipem, zkušenostmi a politickým myšlením.

Jednoznačně u seriálů můžete strávit pár skvělých večerů a třeba pak dostanete chuť si zahrát nějaké herní kousky z „dílny“ Toma Clancyho (The division, Ghost recon, Rainbow six) od společnosti Ubisoft a být jako Jack Ryan.

PS: Recenzi na Tom Clancy´s division (2016) si můžete přečíst zde.