Gangy z Birminghamu / Peaky Blinders (6. série)

Tommy Shelby za posledních 6 sérií vyrostl z malého cikánského zloděje v opravdového gangstera. Ovládl Birmigham proti Irům, Italům i židům, až se z něj stal vrcholový politik. Má kontakty ze všech stran. Po večerech hovoří s Winstonem Churchillem, po nocích chlastá s fašistickým Osvaldem Mosleyem a přes den řeší svoje démony v hlavě či jak prorazí s opiem v USA. Tento kolotoč afér už je těžké zastavit a rozkoly s Michaelem jsou už příliš velké, aby se dali řešit v klidu. Velké finále této rodiny přichází.

Dle předchozího odstavce je jasné, že seriál prošel obří proměnou z hlediska děje. Každá série měla něco do sebe, měla svoje téma a dychtivě jsem očekával poslední sérii. Bohužel, laťka byla z minulých let nasazena až moc vysoko. Přeskočit a vyhrát v závěru série se nepodařilo. Takže mě teď nečeká období, kdy budu nosit bekovku, kabát a vestičku.

Samozřejmě, něco při starém zůstalo. To je zpracování. Naprosto dech beroucí záběry vrchního kameramana Mathieu Plainfossé, který se vyřádil na mnoha hudebních klipech a seriálu Francouzská revoluce, který mám taktéž v hledáčku. To doplní brutální hudební řežba, ze které vám půjde mráz po zádech a husí kůže na zátylku.

Cillian Murphy a Paul Anderson také odvádí ten nejlepší herecký výkon. Jejich vztah seriálových bratrů je šíleně citelný a hmatatelný. Prožijete s nimi mnoho emocí. Zbytek ansámblu jim zdárně sekunduje. Annu Taylor-Joy a Sama Claflina budete opravdu nesnášet. Taky pecka.

A teď si říkáte, když je tohle dobré, co to může pokazit. Tím zlým činitelem je příběh, pomalé tempo vyprávění a ztráta dechu. Seriál prostě plyne šíleně pomalu a neskutečně se odklonil od gangsterských kořenů k debatám o politických ideách a o myšlenkách dekadentních zbohatlíků. Jistě to potěší lidi, co milují historii zrodu fašismu, ale já jsem si k seriálu zasedl kvůli pořádné porci žiletek, chlastu, drogám, sázkám a dávce birmingského žargonu.

Někdo by mi mohl oponovat, že takový byl prostě vývoj seriálu. A měl by pravdu. Nicméně to by nesměl být ukončený famózním přes hodinu trvajícím posledním dílem, který byl přesně takový, jaký jsem chtěl. Bohužel, musíte vydržet těch prvních pět epizod, které jsou brutálně nudné a bez akce. Jednu takovou epizodu bych vydržel, ale pět bylo moc. Sám jsem se někdy přistihl, že po očku koukám na mobilní telefon, zda není čas zkontrolovat můj youtube. Bylo mi to líto, ale nešlo to jinak.

Závěrečná série má co nabídnout z hlediska atmosféry, vizuálu, hudby a hereckých výkonů. Má i fajn kostýmy a kulisy. Ale vytratil se z toho ten duch tvrďáctví a rodiny. Skvělý poslední díl to bohužel sám neutáhne. Takže nezbývá než se seriálem Peaky Blinders rozloučit nad sklenkou whisky, protože jak Tommy říká: „když si Peaky Fucking blinder“, tak je whisky tvoje snídaně.