8bitové Vánoce / 8-Bit Christmas

Desetiletý Jake má na vánoce jediný sen. Dostat pod stromeček konzoli Nintendo 8-BIT NES (Nintendo entertainment system) stůj co stůj. Bohužel jsme na konci 80. let minulého století a tato konzole je velice drahým a téměř nedostupným artiklem. O nelibosti videoher v očích jeho rodičů ani nemluvě. Proto se Jake a jeho přátelé rozhodnou nespoléhat na liknavost svých rodičů. Rozhodnou se překonat všechny překážky a získat vysněnou konzoli, ať už na vlastní pěst nebo jako jeden tým. Ale říkám rovnou, nebude to snadné, ale bude to zábava.

8bitové vánoce hrají na roztomilou nostalgickou notu, kdy vypravěč filmu Neil Patrick Harris (The Matrix Resurrections) vypráví své dceři o svém dětském životě a vánočním tažením za Nintendem. Nemohu říct, že by film přinášel něco nového, ale to co nabízí, dělá dobře. Nabízí totiž skoro sto minut nepřetržité zábavy. Opravdu jsem se od srdce zasmál a vypustil vše z hlavy.

Pokud je vám stejně jako mně, více než třicet a méně než padesát, dostanete i něco navíc. Film vtipně ukazuje, jak jiné bylo naše dětství. Jaký je to zázrak, že jsme se dožili dnešní doby, když jsme pili vodu přímo z hadice, jezdili jsme na kole bez helmy, museli jsme občas nosit nevhodné oblečení a s tátou jsme pracovali s elektrickým nářadím bez ochranných brýlí. Z pohledu dnešní doby skoro nepředstavitelné. Jinak je film klasická americká komedie o dětských snech, touhách a příležitostném nepochopení rodiči. Jedním z takových nechápavých rodičů je i Steve Zahn (Válka o planetu opic) v roli Jakeova otce. Moc příjemný herecký výkon.

Jelikož je film čistě z Americké produkce, byť byl natáčen v Kanadě, tak jediné negativní co musíte přežít, je přehnaně dojemný závěr, který trochu zakalí veselou atmosféru proudící celým filmem. Tomu ještě předchází drobná morální koncovka, kterou dnešní děti asi nepochopí. Dospělí ano a to je hlavní.

8bitové vánoce jsou tradiční vánoční komedií, která vás sice nepřekvapí ničím novým, ale určitě vás pobaví. Pokud patříte do určité věkové skupiny, pak vám zahraje i na nostalgickou notu. A co si budeme povídat, Neil Patrick Harris je sympaťák a lepšího vypravěče si ani nemůžeme přát. Takže šťastné a veselé po celý rok.