Prvok, Šampon, Tečka a Karel

Prvok, Šampón, Tečka a Karel vypráví příběh čtyř skvělých kamarádů, kteří jsou různě úspěšní ve svých osobních životech, vztazích a kariéře. Na sklonku krize středního věku se setkají a zjistí, že se jejich životy ubíraly trochu jiným směrem, než chtěli. Že člověk si vysní jinou realitu, ale je dost často srab na to, aby se pokusil této realitě přiblížit a dát v sázku svůj aktuální život. Proto uzavřou sérii bláznivých sázek, při kterých nejen zavzpomínají na mladistvá léta, ale hlavně si uvědomí, co je v životě důležité.

O režii, scénář i předlohu se postaral mistr české knižní komedie, Patrik Hartl. Mám ten dojem, že musel vytáhnout nějakou tu korunu z vlastní kapsy, protože herecké obsazení je naprosto dokonalé. Ústřední čtveřice ve složení Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann je skvělá. Každému herci byla přiřazena postava, která velice dobře odpovídá jeho charakteru i vzhledu. Dochází k hereckému koncertu. Což se o českých filmech nedá vždy říci s klidem v duši. Ale tím to nekončí. Záměr Hartla bylo, že kterákoliv postava ve filmu, která řekne alespoň dvě věty, musí být herecké eso nebo být něčím specifická. Prý existoval seznam minirolí, ze kterého si herci vybírali, pokud jim něco padlo do oka. Vlastně celý film potkáváte známé tváře českého showbyznysu.
Například potkáte Danielu Kolářovou, Kristýnu Bokovou, Janu Kolesárovou, Barboru Polákovou, Hanu Vagnerovou, Zuzanu Norisovou nebo třeba Miss Ivetu Kindlmanovou či pornoherečku Alexis Crystal. Docela by mě zajímalo, jak Hartl nalezl a vybral poslední dvě zmiňované. 🙂

Z hlediska provedení je potřeba zmínit hudební doprovod, o který se postaral skladatel Marek Doubrava a sekundoval mu Roman Holý a Dan Bárta. Na úvodní píseň si pozvali hudební velikány Vojtěcha Dyka, Dana Bártu a Matěje Rupperta a další.

Nejsem milovníkem českých komedií, ale tento snímek mě potěšil. Určitě patři k tomu lepšímu na poli české kinematografie. Proč? Protože jsem se od srdce zasmál. Film velice zábavnou formou překládá opravdu zajímavé myšlenky.
Především myšlenku, jak je složité v dospělém životě mluvit pravdu, jelikož nechcete ubližovat svým blízkým. Představte si říci svojí manželce fakt, že jste chtěli jako dítě jednoho kluka a ne čtyři holky. I když je bezmezně milujete, nechtěli jste pi*í farmu (hláška z filmu). Film nastiňuje, že mluvení pravdy je složité, jelikož společnost na to není připravená. Váš život by to obrátilo úplně naruby, i když jde třeba jen o hloupost.
Film ukáže, že sex na jednu noc není pro každého. Protože pro mnohé intimní sblížení znamená vztah. Nestačí jim vysvětlení strohou větou, že se bojíte závazků a proto se máte obléci a vypadnout. Navíc dojde i na společenské nepochopení, že ženské šaty jako součást kostýmu nejsou konec života či že nevěra může být reakcí na špatný vztah bez požadovaných a opětovaných citů.

Prostě mnoho zajímavých myšlenek z dnešní společnosti vměstnaných do jednoho intenzivního zážitku s humornou nadsázkou.
Tento zážitek má jen jednu malou pihu na kráse a tou je trochu předvídatelný děj, který vás zavede až do trochu hořkosladkého konce. Na druhou stranu, takový konec k filmu sedí.

Snímek Prvok, Šampón, Tečka a Karel mohu doporučit, neboť mě upřímně rozesmál a nechal mě zamyslet se nad stěžejními tématy kulminujícími v dnešní společnosti.