Promlčeno

Tajemný pan Radek se spojí se sličnou moderátorkou Českého rozhlasu, aby jí dohodil sólokapra v podobě vyznání se z 20 let staré záležitosti, která měla ovlivnit život mnoha lidí v raných devadesátkách minulého století. Jediné, co po ní chce, aby dostala do éteru mladou ženu, které Radek změnil život a ona o tom ani neví. Roztáčí se kolo zvratů, do kterého je později vtažena právnická smetánka, kriminální policie a i samotná moderátorka Eva.

Film „Promlčeno“ si vzal pod křídla scénárista a režisér v jedné osobě, pan Robert Sedláček, z jehož tvorby mě v minulosti nejvíce oslovil seriál Sever. Sedláčkovi spadl tento snímek do klína po té, co původní režisér nedodržel rozpočet a musel vše prodat. Nevím, zda to je dobře nebo špatně, ale Sedláček se svého úkolu ujal velice slušně a obsadil do všech rolí starší hereckou špičku společně s mladými, leč rostoucími herci.

Tajemného Radka ztvárnil možná nejlepší český herec Karel Roden. Sice většinu času sedí jen v autě a mluví, ale není malých rolí, jen malých herců. Roden to dává jako blázen a každé jeho slovo je doprovázeno tím správným výrazem v obličeji a doručením té správné emoce do schránky (Karel Roden vyhrál za roli ve filmu cenu za nejlepšího herce na New York Independent Cinema Awards)
Barbora Bočková hrála moderátorku Evu a po jejím výkonu doufám, že je její herecká hvězda na vzestupu. O další skvělé výkony se postaral Igor Bareš, Vilma Cibulková, Vladimír Kratina nebo Pavel Lagner.

Film je hodně založen na atmosféře, hereckých výkonech a zajímavém tématu/premise, o které se opírá. Takže nějaké speciální efekty nebo akční scény rozhodně nečekejte. Stejně jsem byl napjatý jako struna. Celou tu hodinu a půl jsem hltal každý záběr. Film donutil můj mozek k aktivitě.
Ohledně délky filmu se vyjádřil i sám Sedláček. Že je to první film v československé kinematografii, který se odehrává téměř v reálném čase. Většina scén se totiž odehraje v tříhodinovém úseku jednoho dne. Takže vlastně jede film dvakrát rychleji než ručička vašich hodinek. 🙂

Promlčeno je velice slušně vystavěný thriller se scénářem inspirovaným skutečnými událostmi. Má velice zajímavou myšlenku, kterou nesmím prozradit, ale dodá vám silný podmět k zamyšlení. Aby toho nebylo málo, tak v posledních 15 minutách dostanete i zajímavý zvrat v ději. Na druhou stranu vám musím doporučit film opravdu bedlivě sledovat, protože děj je vcelku rozvětvený a časová osa je velice důležitá. Sice jede v aktuální době, ale její důsledky začaly před 20 lety. Celý děj je završen trošku plochým koncem. Říkám plochým, protože spoustu diváků bude pomyslně očekávat větší šílenost či zvrat. Mně se konec naopak líbil, protože byl syrový, bez emocí a vlastně reálný. Což je v dnešní filmové době nezvyklé.

Opravdu se nedivím, že Promlčeno získalo cenu z Los Angeles za nejlepší celovečerní film International Independent Film Award, z Florence Film Awards ocenění jako nejlepší nezávislý celovečerní film a z Oniros Film Awards cenu za nejlepší celovečerní film. S tím plně souhlasím a film mohu doporučit. Má drobné mouchy, ale jistě patří k tomu nejlepšímu z aktuální české tvorby.

Závěrem se musím zeptat já vás…. Co byste chtěli, aby se promlčelo?