Není čas zemřít / No time to die

James Bond v podání Daniela Craiga je už na zaslouženém odpočinku ve stínu palem za rytmů reggae. V tom za ním přijde jeho starý známý z CIA, že by potřeboval pomoci s nějakou prácičkou. Probíhá trochu přemlouvání, ale všichni víme, že to Bond nakonec vezme. Dozvíme se, že CIA není jediným hráčem na šachovnici tajných služeb v tomto příběhu. Někdo Jamese zradí, odhalíme tajemství slečny Swanové a opět se potkáme s organizací Spectre.

James Bond by nebyl úplný, pokud by k sobě neměl super padoucha, který chce zničit alespoň část světa. Tentokrát se role velice mocného zloducha ujal Rami Malek (Motýlek, Bohemian Rhapsody). Ramiho hvězda stoupá stále výš a patří mezi skvělé herce. V „Není čas zemřít“ ale vůbec nedostal prostor na větší hereckou etudu a jeho potenciál mi přišel krapet nevyužitý. Brigáda scénáristů se jistě mohla více věnovat prokreslení jeho postavy, místo vymýšlení totálně ujetého sci-fi nápadu jak Rami zničí lidské pokolení.

Z dalších známých herců se představí například Christoph Waltz (Spectre) nebo Ralph Fiennes (Kingsman: první mise). Hlavní hereckou roli dostala Lashana Lynch a u té bych se rád zastavil. To je totiž náhrada za Jamese Bonda a nyní se může honosit číslem 007.

Upřímně vůbec nechápu výběr této herečky do tak majestátné role s desítky let historie. Mám takový dojem, že cílem autorů Jamese Bonda pro novou generaci bylo změnit zaběhnuté zvyky. Rozhodně mi nevadí, že nový agent 007 je žena. Je to moderní. Samozřejmě to reprezentuje tlak filmového průmyslu na to, že jsou si všichni rovni. Což je naprosto v pořádku a je to potřeba. Nicméně u filmu jsou takovéto silné změny v pohodě jen do doby, dokud snímek zůstane funkční jako celek. Lashana Lynch je bohužel extrémně nudná nastupující nula nula sedmička. Je maximálně dětinská, otravná a nesympatická. Chemie mezi ní a Jamesem vůbec nefunguje. Nelogickou třešničkou na dortu je, že v minulosti na Bondovi jeho velitelé nesnášeli některé vlastnosti a pak si na jeho místo dosadí osobu, která dělá to samé, akorát v sukni. Navíc je tak trochu závistivá kráva.
Jasně, James Bond byl šovinista, trochu alkoholik a rozhodně to nebyl vzor slušnosti. Na dnešní dobu byl extrémně nepohodlný. Na druhou stranu, bylo to ten elegantní James Bond, jakého jsme na filmovém plátně očekávali. „Není čas zemřít“ překvapivě nabídne pohled do citlivého Jamesova nitra. Jeho kariéra končí a vy z něj doslova cítíte jeho pocity, jeho unavenost a snahu vše ukončit v rámci světového dobra. Je fakt škoda, že se to děje až při dvacátém pátém filmu. O to více válcuje bezduchou novou představitelku.
Takže bych si jemně dovolil naznačit, že se asi řítíme ke konci bondovské ságy. Minimálně v podobě tak, jak jsme byli zvyklí.

Zpracování filmu je na té nejvyšší úrovni. V rámci stopáže 163 minut obletíte celý svět, navštívíte úžasné exteriéry i interiéry. Akční scény jsou svižné a i po tolika letech nápadité. Honička a následná bitka v mlžném lese na blatech byla famózní. To jsem doslova hltal. Zde palec nahoru.

Jak se říká, něco končí a něco nového začíná. Přesně tak by se dal zhodnotit poslední James Bond. Nemohu říci, že by film bylo vyloženě špatný, ale není ani vyloženě dobrý. Vlastně nevím, co si mám myslet. Zaráží mě i fakt, že distribuční společnost MGM zkusila práva na film střelit za šest set milionů dolarů, což bylo například pro Amazon i Netflix příliš vysoká částka. Možná viděli scénář a něco jim nesedělo stejně jako mně. Jsem zvědav, zda se ještě někdy dočkáme plnohodnotného: jsem Bond, James Bond nebo už jen pofrčíme na bezpohlavním označení 007.

Kdo ví. Film můžete klidně vyzkoušet, ale já bych vám doporučil spíše jeho starší kousky.