Kingsman: První mise / The King’s Man

Děj filmu pojednává o zrodu britské tajné služby Kingsman. O tom, jak se zrodili jejich první agenti a zásady na pozadí první světové války. Samozřejmě jejich úkolem nebude nic menšího, než této válce zabránit anebo alespoň zmírnit její dopady na lidské životy.

Herecké obsazení zůstává více méně stejně kvalitní jako v předešlých filmech. Potkáte hvězdného Ralph Fiennese, Tom Hollandera, Stanley Tucciho a mnoho dalších. Herci to jsou pověstní, ale film svým scénářem spíše vyzdvihuje hudební stránku, zajímavý vizuál a neotřelou výpravu děje než nějaké velké herecké výkony. I když Rhys Ifans v roli Rasputina byl hustý a brutálně ujetý.

Scénáře a režie se stejně jako v minulém díle ujal Matthew Vaughn. Tenhle borec, který se postaral třeba o filmy Rocketman či Kick-ass umí vytvořit jedinečnou atmosféru s totálně bláznivou kamerou. Bojové scény jsou lahodné, trochu magorské s velkou dávkou vtipu a komické nadsázky. Za zmínku stojí hlavně dvě scény. Taneční fight Rasputina v rytmu kozáčka a potom úplně tichá noční scéna na ostří nože a seker v bahnitých zákopech. Až budete na film koukat, vzpomeňte si na mě.

Jak jsem zmínil, v tomto dílu se podíváme do období okolo 1. světové války. Což velice kvituji, jelikož filmů z tohoto období je jako šafránu v porovnání s válkou druhou. Do děje je vtaženo mraky reálných historických postav, jako jsou například: Woodrow Wilson, Wilhelm II. Pruský, Mikuláš II. Alexandrovič, František Ferdinand d’Este, Grigorij Jefimovič Rasputin, Mata Hari, Vladimir Iljič Lenin a mnoho dalších. Tím, že je do děje zataženo tolik postav s reálným historickým pozadím, děj občas dost spěchá, aby vše ukázal a nastínil alespoň minimální provázanost postav s událostmi. Ve výsledku to občas vypadá jako instantní skákání z lokace do lokace skrz celou Evropu, čímž ne každá postava dostane dostatek prostoru, byť byla historicky dost důležitá. Nebo respektive si neuvědomíte tu důležitost.

Tento díl je tedy více světový a hodně drnká na špionážní notu na pozadí klíčové události minulého století. Což je příjemná změna a rozhodně to neubírá na možnostech frenetické akce. Té se vám dostane do sytosti, stejně tak jako luxusní a jedinečné kamery v doprovodu dobře zvolené hudby. Film má skvělý nápad a zasazení do první světové války potěšilo, byť bych více ocenil jiné tempo a vynechání některých historických scén/událostí, které občas nesednou do rychlosti filmu či spíše nenaplní jeho potenciál. Je to taková dějová sinusoida.

Kingsman: První mise ukročil trochu stranou, což je příjemné doplnění předchozích filmů a já doufám, že se budete bavit stejně jako já.

Ralph Fiennes as Oxford in 20th Century Studios’ THE KING’S MAN. Photo Credit: Courtesy of 20th Century Studios. © 2020 Twentieth Century Fox Film Corporation. All Rights Reserved.