Srdce z oceli / Bleeding steel

Jackie Chan stále točí jeden film za druhým a Srdce z oceli mi nepochopitelným způsobem v roce 2017 uniklo. Mrzí mě to o to víc, protože mohlo jít o cringe záležitost roku. Tento skvělý herec a kaskadér se spojil Leo Zhangem (Fox Hunt), tedy scenáristou a režisérem v jedné osobě, aby společně vytvořili velice rozporuplný film, kdy nevíme, zda se jedná o komedii, akční film nebo drama. Nezkušenost režiséra se naplno projevila.

Jackie Chan hraje elitního policejního důstojníka, kterému život hází opravdu velké klacky pod nohy. Přijde o svoji dceru kvůli leukémii a kvůli velice důležité policejní akci s ní nemůže být v posledních minutách jejího života. Měl zachránit doktora Jamese, který prováděl přísně utajovaný biochemický výzkum, aby výsledky jeho práce nepřišly do špatných rukou zločinců. Bohužel, zmiňovaná akce se promění v šílený masakr, který Lina poznamená na celý život. Vykašle se na policejní práci a následujících třináct let se věnuje různým manuálním pracím, při kterých tajně dohlíží na dívku Nancy, která mu tolik připomíná jeho zesnulou dceru. Vykoupení nepřijde a minulost Lina dožene v podobě pokusu o únos Nancy. Je potřeba zase vzít do ruky zbraň.

Už z popisu tohoto příběhu se potvrzuje moje tvrzení, že film má opravdu velký žánrový dosah. Který ale není ani zdaleka naplněn. Důvodem, proč jsem na film koukal byl cyberpunkový trailer a pak samotný Jackie Chan, který je zárukou slušné akce. Cyberpunk a Sci-fi technologie do filmu zasahují velkou mírou. Nechci moc prozrazovat, protože jakýkoliv spoiler by vám mohl až moc napovědět. Už takhle je děj trochu plytký a extrémně předvídatelný. Nicméně garantuji vám, že hlavní záporné postavy mají šmrnc, jsou dobře uchopitelné a podíváte se i do „létajícího talíře“ naplněného nepřáteli s lasery.

Při Sci-fi pasážích poznáte nedostatečný budget. CGI efekty jsou na lehce podprůměrné úrovni, což může občas vyvolat trochu smích. Na druhou stranu je vše vyvažováno šmrncovní bojovou choreografií, občas gore scénami a přítomností celého kaskadérského teamu Jackieho Chana.

Tenhle film je prostě mega cringe záležitost. Už od začátku víte, že to bude blbost, ale někde vzadu v hlavě máte nutkání vše dokoukat. Já film nakonec viděl nadvakrát. V půlce jsem vše vypnul. Na tu blbost už koukat nebudu. Ale nedalo mi to. Vrátil jsem se, protože co kdyby tam byly nějaké husté scény, jako ta bojová na začátku? Vždyť ten Cyberpunk nádech není tak špatný. Bojové scény jsou fajn a občas se i zasměji při všudypřítomných odkazech Jackieho Božskou relikvii a Police story. A takhle jsem se přemlouval až do závěrečných titulků.

Konec konců, pokud se budete večer nudit a chcete něco odpočinkového, proč tuhle mega cringe záležitost nezkusit, že? Třeba vás tato žánrová slátanina plná rychlých chvatů bude bavit. Nicméně do zlaté éry filmů Jackieho Chana to má daleko. Opilý mistr by mu dal za uši.