Zabijákova žena & Bodyguard / Hitman’s Wife’s Bodyguard

Režisér Patrick Hughes (Expendables: Postradatelní 3) a scénárista Tom O´connor (Hra špionů) svým filmem rovnou navazují na děj prvního dílu. Bodyguard Michael Bryce v podání Ryana Reynoldse, přišel o svoji licenci a snaží se z toho psychicky vzpamatovat. Chodí na psychoterapie, ale v hlavě mu pořád jedou únikové cesty a ochrana lidských subjektů. Nakonec je vše na dobré cestě a vezme si dovolenou nejen fyzicky, ale i psychicky. Vzdá se násilí ve svém životě. Jenže nový Michael Bryce potká svoji starou známou Soniu (Salma Hayek), která ho vtáhne do další nebezpečné smrtící hry na záchranu jejího manžela Kincaida (Samuel L. Jackson) a tak trochu ještě do záchrany Evropy. Vydrží Michael bez násilí až do konce filmu?

Herecké obsazení je komorní, ale s použitím těch největších es. Stejně jako v prvním díle potkáte zmiňovaného Reynoldse, Hayek a Jacksona. Takže ústřední trojice perfektně funguje a pro akční komedii neznám moc lepší herecké obsazení. Hlavní zápornou postavu hraje nečekaně Antonio Banderas. Ne, že bych ho nečekal, že bude hrát záporáka v komedii. Ale zde hraje opravdu slizkého řeckého politika, který chce položit na kolena Evropskou unii. Nicméně stejně jako v Desperádovi, chemická reakce Hayek-Banderas perfektně bublá.

Kdo má rád neustálou akci, tak si bude mnout ruce blahem. Necelé dvě hodiny filmu jedou jako namydlený blesk. Jedna akční scéna za druhou, všude kulky, pokřikování, trhaná kamera Terry Staceyho (Dokonalá loupež), výbuchy, krev a automobilové honičky. Když pak akce na chvilku ustane, najedou dialogy ostré jako břitva, plné sprostot, nadávek a hysterických scén. Na můj vkus je humor v rozhovorech někdy trochu více infantilní. Ale přiznám se bez mučení, že vtípky jsou pořád super a občas jsem i vyprskl smíchy a nahlas se zasmál.
Scény jsou taky někdy zbytečně moc krvavé, s kill countem se nikdo nesere a morbidní vtípek s Johanem a jeho parťákem byl hodně na hranici černého humoru. Takže film rozhodně není pro každého. Napoví vám rating 15+.

Tenhle snímek je prostě totálně ujetý. Radím vám, musíte být na tuhle nálož naladěni. Děj nemůžete vůbec řešit. Ten je tu jen tak do počtu, aby byl důvod natočit tuhle zběsilou akci se super hereckým obsazením, vtipnými hláškami, hysterickým tempem, občas trochu infantilním a sprostým humorem.

Určitě doporučuji si nejdříve pustit první díl pro dobré seznámení s postavami. Druhý díl vám tento luxus nedopřeje. Tohle pokračování je o dost hektičtější a kvalitou možná trochu horší. Přesto jsem si film užil a mohu ho doporučit, pokud chcete akční komediální nálož.