Spirála strachu: Saw pokračuje / Spiral: From the Book of Saw

Policista Ezekiel Banks je zavolán k vyšetřování brutální vraždy v podzemce. Provedení vraždy je opravdu brutální a o to více otřese policejním oddělením zjištění, že zavražděným je jejich parťák. Ezekiel se pouští se svým parťákem do vyšetřování. Čas bude neúprosný. První vraždu následují další. Z nějakého podivuhodného důvodu připomínají staré policejní případy z minulosti, ve kterých konfiguroval Ezekielův otec, dnes již jen policejní veterán ve výslužbě. Vše doprovází samozřejmě červená spirála smrti, která se zatočí do svého středu. Někdo tu hraje opravdu vražednou hru.

Herecké obsazení není samo o sobě špatné. Je špatné pro tento film. V hlavní roli Ezekiela se ukáže producent tohoto filmu Chris Rock (Machři, Machři 2, Čarodějnice). Jeho doménou jsou dost často komedie a dramata. Teď, když má hrát protřelého drsného poldu z ulice, tak mu to prostě nevěřím. Jeho zamračené pohledy a kozí bradka jsou dost na sílu. Ale když máte dost financí, asi můžete být v hlavní roli čehokoliv.
Daleko více mi seděl jeho naivní parťák v padání Maxe Minghella (Rohy, Stážisti, Sociální síť). Ten taky nehraje tolik vážně, ale v tomto snímku to jeho role ani nevyžadovala.
Na koho jsem se v tomhle žánrovém filmu těšil, byl můj oblíbený „motherfucker“ Samuel L. Jackson. Toho mohu vidět v čemkoliv. Pokud to máte stejně, musím vás bohužel zklamat. Ve filmu hraje spíše druhé housle a nedostává moc prostoru cokoliv významného uhrát.

Samotné natáčení probíhalo v kanadském Torontu v polovině léta roku 2019. Film byl natočen za nečekaných a necelých padesát dní. „Cože, tak rychle?“ říkám si. Záběry podle toho vypadají. Bylo brutální horko a kamera je skoro pořád v podivném oranžovém odstínu. Vůbec jsem tento záměr a spěch nechápal. Pak jsem si přečetl životopis hlavního kameramana Jordan Oram, který je spíše mistr v natáčení hudebních klipů a v současné době velký filmový nováček. Takže tento vizuální přešlap je vlastně trochu ospravedlnitelný.

Film samotný měl jít do kin už v roce 2020. Proto byly krátké natáčecí časy asi nutností. Bohužel přišel COVID-19 a premiéra se přesunula do roku 2021. Škoda, že tento záměr nebyl už od začátku, protože by kvalita zpracování mohla být daleko lepší. Ostatně to jsem i očekával od režiséra Darren Lynn Bousmana, který režíroval vynikající Saw 2, Saw 3, Saw 4 a Repo: Genetická opera. Podílel se i na scénáři pro některé předchozí díly SAW a tudíž to není v této sérii žádný nováček. O to více mě mrzí, že si celek nezvládl pohlídat.

Další negativní zkušenost je se samotným dějem. Jednak úvodní téma lovce policajtů moc k SAW nepatří a přijde mi už historicky trochu vyčpělé. K tomu se přidala kopa nelogičnosti v ději. Ty chyby v ději jsou tak velké, že si ani nedokáži představit, že celá série může rozumně pokračovat, aniž by to byl paskvil. Leda by se našel nějaký opravdu schopný filmový tým, který vše nahodí do správných kolejí.

Bohužel pokulhává i to, co všichni na sérii SAW milují. Důmyslné pasti, které prověří váš práh bolesti a ukáží, zda si navzdory vaší minulosti zasloužíte žít. Pasti tu samozřejmě jsou a relativně nápadité. Bohužel se vytratil ten pocit, že se z nich mohou oběti dostat. Taky jejich složitost a velikost je na hraně toho, co by velice technicky zručný člověk dokázal sestrojit v relativně krátkém čase. Vše připomíná spíše závěrečnou práci technika na MIT se znalostí IT, spínačů, sváření a mnoho dalšího. Neuvěříte tomu.

Abych nemluvil jen negativně, ve filmu se mihne mnoho odkazů na filmy Pulp Fiction a na první díl SAW. Což vás v těch nejtemnějších chvílích příjemně zahřeje u srdce.

Vše negativní v tomto snímku jsem zmínil na předchozích řádcích. Nechápu, proč je vše uspěchané, proč u tak legendární série se nevybral zkušenější kameraman nebo proč naopak tak zkušený režisér podcenil přípravu a výsledek. Taky je dost možné, že prostě scénář byl slabý natolik, že se s tím nedalo nic dělat. To se ale asi nikdy nedozvíme.

Film mohu doporučit jen skalním fanouškům série SAW. Sice budete asi zklamaní, ale trochu vám to navodí časy minulé a třeba vás to nakopne udělat SAW filmový maratón. Dejte si před filmem panáka něčeho dobrého a třeba to nebude tak hrozné.
Pokud nejste milovníci této série, pak to nebude film pro vás. Jistě naleznete lepší thrillery. Zase se vrátím k tomu, že ale můžete vyzkoušet původní sérii. Je to prostě začarovaná spirála vedoucí k počátku. K tomu, kde se vám musí říct: „Chci si zahrát hru?“