Podfuk za všechny prachy / The Comeback trail

Nepříliš chytrý filmový producent Max (Robert de Niro) nebyl na sklonku svého důchodového věku moc úspěšný. Jeho poslední film byl totální propadák. Neprodal ani jeden lístek a bohužel si na realizaci půjčil pořádný balík peněz od místního mafiána (Morgan Freeman). Morgan je sice milovník filmů, ale ještě více miluje svoje penízky, které chce do posledního centu vrátit. Max tedy vymyslí šílený plán, jak všechno vyžehlit. Vymyslí filmový Podfuk za všechny prachy. Podfuk zahrnuje „nečekanou“ smrt hlavní hvězdy dalšího Maxova filmu a shrábnutí prachů za pojistku. Obětí podrazu je nic netušící Tommy Lee Jones. Vysloužilá hvězdička kovbojských filmů. Nevýhodou pro Maxe je, že tenhle kovboj se do hrobu rozhodně nechystá.

Rozjede se komediální kolotoč totálně bizarních situací, které vás rozesmějí. Něco na styl Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod. Humor ve filmu je hodně odlehčený, netlačí zbytečně na pilu a hrdě se opírá o falešné hollywoodské pozlátko.
Scéna v domově důchodců pro vyžilé herce je naprosto geniální. Umíral jsem smíchy.

Vlastně celý film se motá okolo filmařské branže a nechá vás nahlédnout do zákulisí natáčení hollywoodského bijáku v polovině sedmdesátých let. Jak pracuje krotitel zvířat ve filmu, co je cílem producenta a jak do toho zapadá role režiséra. Toto dílo hrdě ukazuje na kinematografické pilíře a profesionální hrdost, kterou by každý producent měl mít. Jak jsou cenné kvalitní scénáře a má smysl pro jejich realizaci trpět.

Moc příjemné byly i filmové dialogy a obzvláště ty, které hází spoustu odkazů z filmové kultury z úst Jonese, Freemana a De Nira, je to úžasné a nostalgické.

Snímek má i velice krásnou kameru a barevnou paletu, takže potěší i oko divákovo. Stylisticky je laděný do oldschool westernů, ale jsou použity moderní technologie pro líbivý výsledný efekt.

Podfuk za všechny prachy je velice příjemná komedie, která je vhodná opravdu pro celou rodinu. Má vynikající herecké obsazení, které možná nedostává tradiční velký prostor, ale je otázkou, jestli je to v jejich věku ještě potřeba. Film pohodovou podívanou plnou hlášek, skvělé kamery a vlastně takový film o film o hollywoodu. Děj není brutálně propracovaný a ze začátku jsem čekal další veledílo, jako je třeba Podraz. Taková pecka to zas není a všechny události docela snadno uhádnete, ale komu by to vadilo, když budete mít i tak úsměv na tváři.