Uncharted

Sony je známé pro svoje exkluzivní hry, které patří ke špičce herního průmyslu, ať už se bavíme o stránce grafické či příběhové. V roce 2019 si založili dceřinou společnost Playstation productions, která se má starat o filmové a seriálové herní adaptace v té nejvyšší možné kvalitě. Očekávám, že herní adaptace jsou budoucností filmové produkce a můžeme toto očekávat stále častěji.

Prvním filmem z produkce PlayStation Productions je snímek Uncharted, založený na akční dobrodružné videoherní sérii od studia Naughty Dog. V posledních letech tento snímek zažil turbulentní změny na postu režiséra, na kterém se vystřídalo až devět jmen. Finálně se režie ujal Ruben Fleischer, režisér filmů např. Zombieland: rána jistoty, Zombieland a Venom. Jestli to byla dobrá volba, to nemohu soudit, ale jelikož má být Uncharted blockbuster, musí mít takového režiséra a samozřejmě i odpovídající herce.

Hlavní kvartet hrají Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas a Tati Gabrielle. Na internetu hodně lidí nadávalo, že jim Holland v této roli nesedí. Zastávám názor, že chemie prosycená humorem mezi Hollandem a Wahlbergem fungovala. Nicméně stížnosti přicházeli především z řad hráčů originální herní série. Já jako PC hráč sice vyhlížím vydání Uncharted: Legacy of Thieves Collection, ale jinak jsem sérii nikdy nehrál a s Hollandem nemám sebemenší problém. To mi spíše neseděla Gabrielle se svým extravagantním vzhledem, arogantním chováním a nadpřirozenou sílou.

Síla a mrštnost je základním stavebním kamenem tohoto filmu. Ten je totiž akční jízda, který vás nenechá v klidu. Stopáž bezmála dvě hodiny vám uteče, jelikož se na ploše obrazovky pořád něco děje. Film je naplněn fajnovými kaskadérskými kousky, které jdou ve dvou scénách až za hranici fyzikálních zákonů. Já jsem spíše příznivce realističnosti, ale najde se mnoho diváků, kteří budou valit bulvy při bojových scénách odehrávajících se ve vzduchu mezi oblaky. I když, já vlastně při kroucení hlavou taky valil bulvy. Při scéně s letadlem by čuměl i Vin Diesel z Rychle a zběsile.

Valit bulvy budete i u totálně nereálných kapsářských schopností hlavní aktérů. Nebo dále bude Tom Holland určovat souřadnice pokladu pomocí dvou křížů a mapy, přičemž v téhle scéně buď selhal scénář, nebo logika atd. Prostě logických kiksů je ve filmu mnoho.

Tyhle prohřešky proti logice filmu trochu ubírají na vážnosti a na celkovém hodnocení na internetech. Byť nápad nebyl úplně špatný, tempo je slušné a kamera velice dobře funguje. Děj je občas trochu chaotický, ale s přihlédnutím k dnešním akčním filmům nic nového.
Film můžete brát jako takovou zábavnou akční jednohubku, kterou zkonzumujete s kámoši na jedno posezení a zavzpomínáte, jak před lety byla honba za poklady lepší a Indiana Jonese nikdo nepřekoná. Jo, a taky bude trochu vědět, o čem asi je série Uncharted. Což se může hodit.