Zaklínač: Vlčí sen / Witcher: Nightmare of the wolf

Tento animovaný film se stopáží krásných osmdesát dva minut vás na časové linii zavede na začátek knižní předlohy před všechny hry a seriály.

Příběhově je děj zasazen do období zhruba během knihy Bouřková sezóna. Dalo by se to nazvat takovým prequelem k hrám a seriálu, který je dostupný na Netflixu. Jediná malá změna tkví v tom, že příběhy neprožívá nejznámější zaklínač Geralt. Příběh je přenesený na postavu Vesemira, Geraltova mentora a vkusně je k tomu doplněna historie a úpadek zaklínačské bašty Kaer Morhen.

Bohužel Vesemir je v díle takový divný floutek s trapnými hláškami a chová se jak vořežprut. Což mi k němu moc nesedí, protože ho z knih a her znám jako váženého zaklínače, který vše dělá s rozvahou. Což se dá v pohodě přežít, když si domyslíte, že původně měl být příběh o Geraltovi, který je svým způsobem někdy lehkomyslný. Všeobecně všichni zaklínači ve filmu jsou taková divná banda lapků a ožralů, kteří svoje poslání berou jako dobře výdělečný byznys. Což v konečném důsledku je pravda a sedí to do zaklínačského univerza. Jen to v tomto filmu pocítíte trochu více, než v jiných dílech vyprávějících pozdější události.

V ději navíc uvidíte i tajemnou zkoušku trav, plno faktů a reálií ze života zaklínačů. Což bylo moc příjemné, jelikož tvůrci se snažili dodržet lore i z hlediska názvů a podody příšer tak, jak jsme z počítačových her zvyklí. Měl bych teda napsat, jak jsme zvyklí z knih, ale tam samozřejmě více pracuje představivost čtenáře, než podrobný popis. Ani nechtějte vědět, jak jsem si představoval třeba Hagrida z Harryho Potter, než jsem viděl film.

Teď bych tradičně měl zhodnotit herecké obsazení, ale není třeba. Film je totiž ryze animovaný a plný dabérů, mezi kterými je třeba herec Graham McTavish (Aquaman, Creed, Hobit).

Vzhledem k tomu, že se filmu ujal Kwang Il Han, pocítíte ten nádech asijské animace. Nemusíte se však bát, že by čistě slovanský svět byl nějak zprzněn. Vše je opravdu decentní a Kwang ví, co dělá. Je to zkušený režisér animáků, byť v na českých serverech se o něm moc nedozvíte.
Sílu dobré animace pocítíte především během soubojů, kterých je ve filmu opravdu hodně. Jsou naprosto peckovní a krvavé. Film má rating R, takže nic pro dětičky.

Film je doplněn skvělou hudbou od Brian D’Oliveira. Tento skladatel je spíše označován za zvukového alchymistu. Ve svém věku patří mezi skladatelskou špičku v herním průmyslu. Hudebně se podílel na titulech jako Shadow of the Tomb Raider, Little big planet 3, Resident Evil 7, Batman: Arkham knight (Batgirl DLC), Far Cry Primal a mezi jeho klienty patří herní studia Ubisoft, Capcom, Riot Games nebo právě Netflix.

Poslední sladkou tečkou na závěr je i možnost českého dabingu. Pokud se vám nechce číst titulky, není tedy problém a film si užijete kdykoliv v češtině.


Film jednoznačně doporučuji. Je to příjemná návštěva světa zaklínače z dob předtím. Dozvíte se něco ze zákulisí a historie této tajemné skupiny. Doufám, že by takové krásně animované a kratší dílo mohlo mnohé diváky zaujmout a přivést k Zaklínač sáze v knižní podobě. Přeci jenom je snazší číst už kompletní knižní předlohu, než čekat na seriál. I když mně to u Hry u Trůny trochu nevyšlo. Ale v případě Zaklínače se nemusíte bát.

Zpracování, hudba, bojové scény jsou na jedničku. Není co více dodat. Naostřete tedy ocelový a stříbrný meč a vyrazíme na Kikimoru.