Rozhněvaný muž / Wrath of man

Snímek začíná vstupem Jasona Stathama zvaného H. do služeb bezpečnostní agentury převážející peníze po celém L.A. v obrněných vozech. Agentura v nedávné době přišla o pár milionů dolarů a dva zaměstnance během přepadení. Ve vzduchu je cítit nervozita a H. není přijat zrovna s otevřenou náručí. Jeho zamlklost a suchý anglický humor nevěstí nic dobrého. H. má nějaké tajemství. To tajemství má spojitost s opravdu krvavou pomstou.

Nemohu více prozradit, jelikož děj má klasicky rafinovanou zápletku, ke které vás Guy Ritchie dovede, tak, jak to umí jen on.

Herecké obsazení je hvězné, neokoukané a sympatické. Hlavní role samozřejmě patří Jasonovi Stathamovi. Herecky se moc nepředvede, ale to jste nemohli ani čekat. Jeho drsná tvář a namakané tělo k úspěchu bohatě stačí. Během filmu řekne asi 15 vět, což stačí k masakru. Z hereckých kolegů ho doplňují gentlemani Josh Hartnett (Sin city), Darrell D’Silva (Bojovníci severu: Sága Vikingů) a třeba Andy Garcia (Dámský klub).

Film je opravdu akční. Zažijete plno prvotřídní akce, mnoho přestřelek a rafinované plány loupeží. Technické zpracování je na té nejvyšší úrovni. Jen pár militantních hnidopichů jistě bude mít poznámky ohledně použité výzbroje a některých taktických rozhodnutí. Hlavní však je, že nebude čas vydechnout a akce střídá akci.

Nicméně, tentokrát nečekejte 100% Ritchieho jako ve filmech Gentlemani, Král Artuš: legenda o meči, Krycí jméno U.N.C.L.E., Podfu(c)k, atd. Všechny jmenované filmy mají obrovskou dávku nadhledu a humoru. Rozhněvaný muž je oproti tomu drsný a temný akční film.
Byl jsem opravdu překvapen syrovostí, které byla servírována po celé dvě hodiny filmu. Kamera a styl filmu mi byly dobře známé, ale pořád jsem v hlavě slyšel hlásek pochybnosti, že tohle přeci není můj oblíbený Ritchie. Jako kdyby se v jeho mysli stalo něco špatného a skrz film se chtěl pomstít světu. Rozhodně tím nechci říct, že by kvalita šlo dolů. Jen atmosféra byla dost temná. Celý film je prakticky protkán zlými úmysly a kladné postavy byste sotva pohledali. Ve výsledku ani moc hlavních postav nepřežije závěrečné titulky.

Jedna malá vada na celém filmu, je hudba. Když opominu dva tři songy, tak celým filmem vás provází jedna dunivá a chmurná melodie. Pořád dokola to samé. Naprosto chápu ten záměr, udělat celé dílo černo černé. Z diváckého hlediska mě to nudilo a po hodině se mi to začalo trochu zajídat.

Snímek je sice od Ritchieho, ale částečně se odklonil od svého tradičního stylu. Gentlemanský humor nahradila drsná gesta a hromada násilí. Na druhou stranu to byla skvělá akční jízda plná silných momentů a nadupaných scén. Tento remake francouzského thrilleru Krvavý prachy se opravdu povedl. Bylo to něco jiného, než jsem čekal. Ale bavil jsem se a film mohu doporučit všema deseti.