Voyagers – Vesmírná mise / Voyagers

Klasický úvod pro film ve vesmíru. Planeta Země je v řiti a musíme osídlit nějakou jinou planetu. Jenže nemíříme někam blízko, vybrali jsme si 86 let vzdálenou planetu. Všichni v plánovacím centru vědí, že být s někým na vesmírné lodi pár let je peklo a 86 let je něco absolutně nemyslitelného, i kdybyste trpěli dlouhověkostí.

Někdo přijde se zajímavou myšlenkou, že když vychovají patnáct chlapců a patnáct dívek už od narození v izolaci, nebudou znát okolní svět, a tudíž život ve vesmírné lodi bude větší pohoda a přirozenost. Tam budou mít potomky a ty potom další, kteří nakonec osídlí tak potřebnou planetu. Nicméně tuhle informaci budoucí členové posádky nemají.

Aby se zajistil bezproblémový chod celé lodi, adolescenti mají ten nejlepší výcvik, pravidelnými dávkami speciální tekuté drogy jsou zbavováni veškerých emocí a je s nimi poslán jejich duchovní otec Colin Farrell (Gentlemani, Vdovy). Jak ale čas na lodi ubývá, zvědavost cestujících narůstá, až je dovede k poznání, že jsou jen loutky ve velkém kolotoči událostí. To se jim samozřejmě nelíbí a vzdorovitost je na obzoru.

Kromě zmiňovaného Farrella, je loď obsazena mladými herci, kteří májí více či méně filmových zkušeností. Ve filmu zazářila hlavně stěžejní trojice Fionn Whitehead (Dunkerk), Tye Sheridan (X-Men: Dark Phoenix, Deadpool 2) a dcera Johnyho Deppa, Lily-Rose Depp (Tanečnice). Fionn Whitehead hraje hlavní zápornou postavu, kterou nenávidíte. On sám dokáže docela slušně táhnout celý děj.

Zpracování filmu a vesmíru netřeba ani široce komentovat. Dnešní filmaři umí perfektně pracovat ve studiu před zeleným pozadím. Jediné, co je může zradit je jejich grafické studio, což se tady nestalo. Na druhou stranu, výstup do otevřeného vesmíru se za celou dobu filmu stane jen jednou na pár minut. Po zbytek filmu budete bloumat po pár místnostech propojených stejnými chodbami plných zářivek.

Samotná premisa filmu mně přišla dost zajímavá. Izolovat děti ze zkumavky hned na začátku a už je celý život připravovat na ten velký úkol za záchranu lidstva. Nemohl jsem se dočkat té vesmírné odyseji. Bohužel, film upadne do brutální předvídatelnosti. Naprosto přesně dokážete odhadnout co, kdy a jak se stane. Autoři se ani nesnaží vysvětlovat některé technikálie a okolnosti celé situace.

Film zachraňuje příměr s dnešním světem. Jak by asi tak vypadal, kdybychom neměli jasně stanovené cíle, pravidla a chtěli si jen užívat. Každý víme, že to nejde a je těžké si takový svět v chaosu představit. Nápad toto předvést na množině 30 lidí se povedl. Vytváří to celou atmosféru filmu. Zažijete tísnivý pocit, kdy víte, kdo za všechno může a že říká jen samé lži. Ovšem jeho stoupenci ho milují a jsou mu na slovo oddáni. Takže musíte bojovat. Stejně jako to bylo v historii našeho lidstva. Fanatismus a vůdcovský komplex v plné parádě.

Film provází dobré technické zpracování, fajnově vybraní herci, slušná atmosféra a zajímavá myšlenka. Vysoké hodnocení a jasné doporučení kazí extrémně předvídatelný děj bez sebemenšího zvratu. Absence jakéhokoliv vysvětlování bohužel hodnocení jen zhoršuje. Přitom pár zajímavých detailů ohledně vesmírné cesty a výcviku by mohlo dát filmu úplně jinou tvář. Snímek bohužel zapadne do průměru, byť svoje světlé stránky má a jedno shlédnutí vás trápit nebude.