Nikdo / Nobody

Hutch je jasný adept na kliďase roku. Žije svým nudným životem na předměstí nějakého kanadského města, kde největší událostí týdne je odvážení odpadu a ranní rozcvička při čekání na autobus do práce. Jeho poklidný rodinný život rozčísne až loupež v jeho domě, kterou zvládne s neskutečně chladnou hlavou a velkým množstvím vzteku, který jednou musí ven. Samozřejmě se tak stane ve velice vhodnou dobu, ale s nevhodnými lidmi. Hutch měl komplikovanou minulost plnou potu a krve. Teď se speciální výcvik bude hodit.

Hlavní roli si střihnu herec s tváří gentlemana, Bob Odenkirk (Volejte Saulovi, Malé ženy). Role mu krásně sedla. Říká se, že se do ní tolik ponořil z důvodu, že sám kdysi zažil vloupání do jeho vlastního domu a přemýšlel, jak by vše vypadalo, kdyby si hrál na hrdinu a vzal spravedlnost do vlastních rukou. Ve filmu Boba doprovází Connie Nielsen (Liga spravedlnosti Zacka Snydera, Wonder Woman 1984) v roli starostlivé manželky, která má větší pochopení pro svého manželka, než by v reálnu asi bylo možné. Krátkou zhruba 20 minutovou roli si zahraje i famózní Christopher Lloyd (Addamsova rodina 2, Návrat do budoucnosti, Přelet nad kukaččím hnízdem). Hraje Bobova šíleného militantního otce, který je bývalý agent FBI nudící se v domově důchodců.

Film opravdu připomíná Johna Wicka (stejný scénárista). Především svojí choreografií a propracovanými souboji. Dokonce se režisér Ilja Najšuller vyjádřil, že přemýšlel o možnosti nějakém spojení těchto dvou filmů. Film vám může ze začátku připomínat i „Volný pád“ s Michaelem Douglasem.

O náročnosti bojových scén vypovídá fakt, že Bob Odenkirk se na svoji roli připravoval dva roky. Všeobecně se celý film točí okolo bojových scén a akce. Přesně ve stylu Johna Wicka, akorát Hutch je více zranitelný a takový naturalistický. Ostatním nepřátelům nakládá, ale sám dostává pořádnou sodu. Co se týče zranitelnosti a toho, co člověk v boji vydrží se „Nikdo“ drží více při zemi. Jediným opravdu velkým ústřelem je jediná automobilová honička ve znamení Muscle cars. Použitý osmiválec vydržel více kulek než obrněný tank.

Děj ve filmu není nijak složitě rozvinutý. Cílí jen na akci a frenetické tempo. Hloubavé rozhovory s manželkou o citech nebo důkladnou sondu do Hutchovy minulosti nečekejte. Tady se jede akce bez zbytečných okolků. Militantní úchylové řešící každou zbraň v záběru nebudou mít čas na zkoumání. Roli hrají hlavně chladné zbraně, brokovnice a lidské paže.

Snímek „Nikdo“ se rozhodně zařadil k mým oblíbeným akčním filmům. Někdy je bizarní někdy trochu vtipný a jindy zase chladný, drsný. Naturalistické záměry vás nutí odvrátit oči, ale kvůli zvědavosti a uvěřitelnosti akčních scén je necháte otevřené. Konečně akční film, který není zaveden až do absurdna a v místech kde trošičku je, tak se stále náramně bavíte. Devadesát minut hecující akce!