Seveřan / The Northman

Příběh vypráví osud prince Amletha, který na začátku filmu dychtivě očekává svého královského otce, který se vrátí z výpravy plné drancování v desátém století našeho letopočtu. Nicméně jejich budoucí setkání je brzy zakaleno zradou a mladý princ musí opustit svoji rodinu, domov a schovat se do roušky anonymity. Potkáte se s ním následně jako s velkým válečníkem, který je skrz na skrz zakalen bitvami a krví křesťanských nepřátel. Čas na pomstu nastane a Amleth se vydává na stezku lemovanou nebezpečím, nářkem nepřátel a vikinskými rituály.

Role dospělého vysvaleného Amletha se ujal Alexander Skarsgård ze slavné herecké rodiny Skarsgårdů. Ve svých 45 letech je pravděpodobně v nejlepší životní formě a v polonahých bojových scénách vypadá jako pravý bersekr s duší zvířete. Výběr tohoto herce do hlavní role byl vynikající. Ačkoliv na Alexandera koukáme zhruba devadesát procent celého filmu, není to na škodu. Je z něj cítit jakási animální síla. Skoro byste uvěřili, že je pravý viking a cestoval časem do budoucnosti, aby mohl ve filmu hrát. S prstem v nose strčí do kapsy všechny šampónky ze seriálu Vikingové. Geniální.

Alexandra doplňuje velké množství kvalitních herců, kteří ale nedostávají nějaké velké množství prostoru. Ale jelikož není malých rolí, jen malých herců, pak stejně jako Alexandr všichni exceluji. William Defoe v roli šamana, Ethan Hawke v roli otce Amletha a Claes Bang jako Amlethuv strýc. Dvě hlavní ženské role obsadily Nicole Kidman, která je prostě herecká jednička a stále rostoucí hvězda Anya Taylor-Joy, která je velkou oblíbenkyní režiséra a scénáristy Roberta Eggerse.

Robert Eggers za svůj život režíroval a napsal scénář ke třem filmů. Čarodějnice, Maják a Seveřan. Ačkoliv se to může zdát málo, každý jeho filmový kus je svým způsobem unikát a nabízí něco jedinečného, díky čemuž se vyhýbá mainstreamu. Seveřan je posunut více běžnému diváku, ale stejně je v něm něco tajemného a Eggers do toho vložil všechen svůj um.

Atmosféra filmu je fantastická. Napomáhají tomu vizuální efekty, kterých není přehnaně mnoho a precizně složená hudba, která vás katapultuje do drsného světa mýtů a pohanských rituálů.

Stále tedy platí moje tvrzení z úvodní stránky, že tenhle film totálně zadupal do země všechny předchozí herní a filmové počiny s vikinskou tématikou. Čím to je? Především tím, že se opravdu opírá o severskou mytologii v její syrové podobě. Během filmu narazíte na mnoho odkazů na mýtické postavy z Asgardu nebo Jotunheimu. Uvidíte taky některé rituály, víru v duchy a vikinské zvyky, které nám dnes již přijdou směšné. Mocná je scéna zobrazující vikinský pohřeb jedné důležité osoby. (nerad bych spoileroval). Dílu je prosyceno různými drobnostmi z vikinské historie a je až skoro škoda, že to mnohdy běžný divák neocení.

Obří devizou snímku je, že Vikingy zobrazuje jako vesměs negativní postavy, pohany, kteří drancují okolní země a nebojí se zabíjet muže, ženy a děti. To vše jen proto, aby si ze svých výprav přivezli co nejvíce pokladů a křesťanských otroků. Není tu nastavená ta černobílá rovnováha jako v seriálu Vikingové nebo ve hře Assassin´s creed Valhalla, kde jsou vikingové zobrazeni jako obyčejní cestovatelé, kteří hledají další místo pro živobytí. Vikingové jsou krvelační válečníci jdoucí pro kořist přes mohyly mrtvol ve jménu mocného otce všehomíru, Ódina. Nebojí se smrti v boji. Naopak jí vítají v otevřené náruči, protože jen tak dosáhnou brány Valhally jako praví válečníci.

Seveřan je drsné a místy temné severské drama, které zobrazuje Vikingy a hlavní postavu v reálném světě bez příkras a s historickou přesností. Nebere si servítky a krmí vás jednou akcí a zajímavou scénou za druhou. Čas v kině mi uplynul ani nevím jak. Teatrální podkres filmu rozděleného na kapitoly mi sednul a stopáž přes dvě hodiny byla velice přijatelná. Drobné nelogičnosti v ději jsem úplně přešel a užíval si každý záběr.

Film tedy mohu rozhodně doporučit. Téma Vikingů zpracovává úplně jinak, než je v současnosti zvykem a přitom si zachovává svoji detailní historickou preciznost. Minimálně opět na dnešní poměry. Atmosféra byla hutná, psychedelická a místy velice temná. Ale takový byl středověk a život pravého Vikinga.

Snímek doporučuje devět z deseti severských bohů včetně mocného Ódina. To si nesmíte nechat ujít, protoje jinak jsou vám brány Valhally zapovězeny….