Armáda mrtvých / Army of the dead

Zack Snyder je aktuálně nejdiskutovanější autor Hollywoodu, který rozděluje diváky na dva znepřátelené tábory. Stane se tak i u jeho Armády mrtvých? Ano, stane.

Po Zackově nové Lize spravedlnosti zůstala na jazyku zvláštní pachuť. Mně se nové zpracování líbilo více než originál. S tímto pocitem však nesouhlasila půlka internetových kritiků a pustila se do boje za svoji pravdu. Když debaty trochu utichly, Zack vypustil další kontroverzní bombu v podobě „Armády mrtvých“ a debatní kroužky zasedly ke svým facebookům, připraveni použít své klávesnice pro ty nejdrsnější recenze na světle internetu.

Zack Snyder v minulosti už natočil jeden takový zombie film. Úsvit mrtvých v roce 2004. Úsvit je doteď považován jako jeden ze základních kamenů novodobých zombie filmů, což pro aktuální snímek není dobré. Důvodem je, že mnoho filmových kritiků a internetových fanoušků nedokáže zpřetrhat vazby minulosti. Po 17 letech se stále snaží vytvořit porovnání, ačkoliv doba i žánr se změnil. Úsvit mrtvých byl klasický horor, zatímco Armáda mrtvých je odlehčená a moderní zombie komedie. Komedie s hektolitry digitální krve a gore efektů.

Na začátku snímku dojde k vojenské nehodě v Nevadské poušti, což má za následek útěk nějakého mutanta/zombie, který postupem času infikuje většinu obyvatel ve městě Las Vegas. Vláda výjimečně zareaguje brzy a celé neonové město obežene zdí. Je připravena do středu stripu poslat jadernou hlavici a ukončit tak celý proces jednou pro vždy. Jenže v trezoru velkého kasína zůstalo nehlídaných 200 milionů dolarů a někdo je chce. Ten někdo si najme partu drsňáků v čele s Dave Bautista, aby pro miliony zašli a část si nechali jako odměnu. Vidina „snadných“ peněz je na světě a akce začíná. Samozřejmě vše nepůjde hladce podle plánu a můžete se připravit na akční řežbu.

Kdo čeká perfektně vyladěný děj, bude opravdu smutný. Děj má v sobě velkou hromadu nelogičnosti. Například v jedné scéně celou skupinu brutálně tlačí čas pro dokončení dílčího úkolu. Ale vždy mají aktéři dost času si pokecat, vše důsledně zhodnotit a pomalejší tempo není problém. Mistři logického myšlení si budou rvát vlasy. Kdo mě zná, diví se, že už teď nenadávám jak Trautenberg. Vysvětlení je snadné, během dvou a půl hodinového filmu jsem se skoro nenudil. Akční scény jsou svižné a prostě nebyl čas myslet na logiku. Nestává se to často. Nicméně Zack Snyder tohle relativně umí.

Herecké obsazení mi taktéž sedlo. Kromě Bautisty, který kvůli filmu odmítl roli v Suicide Squat (2021), mně vyloženě nikdo nevadil. Naopak filmové rozložení rolí v celém týmu byla šlupka. V týmu je drsný vůdce, jemná dívka, která chce všem pomáhat, pilotka helikoptéry, která hulí doutníky a všichni jí serou, parta mexikánců, která zabijí zombie kvůli sledovanosti na Instagramu. To celé završí Ludwig Dieter, německý kasař, který nikdy nedržel zbraň, ale pro nedobytný trezor k otevření by šel do líhně zombie kdykoliv. Každý má svůj jedinečný charakter a je to sranda.

Zpracování filmu je naprosto standardní a nepozoroval jsem rušivé elementy či chyby v CGI. Je to Snyderův první film točený jen digitálně, což nevypadalo jako velký problém. Na rozdíl od toho jsem se bál tradičního combo, když se Zack rozhodl napsat scénář, ujmout se režie a ještě řešit kameru. Naštěstí výjimka potvrdila pravidlo a vše dobře dopadlo. Ve filmu uvidíte lahůdku v podobě živého tygra, který byl pomocí digitálních efektů přetvořen na zombie. Samozřejmě některé tygří záběry jsou ryze digitální. Nápad skvělý a dobře využitý. Scény s tygříkem vás budou bavit.

Další peckou je úvodní titulková scéna. V ní uvidíte všechny hlavní hrdiny jednoho po druhém uprostřed bitevní vřavy za doprovodu hudby Johny Cashe a Elvise Presleyho. Doporučuji si scénu pustit na youtube, protože aspiruje na nejlepší úvod desetiletí.

Co mi nejvíce zvedlo obočí v zamyšlení, bylo vytvoření hierarchie světa zombie. Zack Snyder nechtěl jen klasické zombie, které se někde šourají a chtějí sníst lidský mozek. Naopak dal myslící mozek právě jim. Ne všem, ale části ano. Tím vytvořil dvě frakce. Jedna, která je klasická a stereotypní. Druhá frakce je silnější, rychlejší, organizovanější, tvořící spíše takovou polointeligentní smečku, která nežije jen vražděním, ale má jakousi společenskou vrstvu. Nechci zbytečně moc prozrazovat. Nicméně jistě filmu prospělo narušení klasické představy o nemrtvých.

V hodnocení celého filmu bude hrát roli, jak na snímek hledíte. Pokud na sofistikovanou podívanou, u které se máte bát, pak na film ani nekoukejte. Stejné doporučení platí i pro milovníky logiky a dedukcí. Takže budete smutní a budete muset vybít zlost při recenzi na internetu.
Pokud se chcete odreagovat a zasmát se u hororové akční komedie, která si na nic nehraje, je květnatá a epická jak hovado, je to snímek pro vás. Zack Snyder je muž překvapení a nelze mu upřít, že filmy točit umí. Nenaplní vždycky představy všech diváků světa. Ale jisto jistě naplní první příčky v sledovanosti VOD služeb. Army of Dead je venku několik dní a týden se držela na prvních místech sledovanosti v ČR a již je pevně ukotvena v TOP 10 Neflixu za celou jeho historii.

Film tedy doporučuji. Nevystřelí vás z ponožek, ale s lehkou dávkou nadsázky vás pobaví. Někdy je stopáž příliš dlouhá, nicméně ji brzy vystřídá brutální našlapaná akce a několik dobrý filmových nápadů. Zack Snyder umí svoje nápady prodat, ať je za kamerou, režisérským pultem, v roli scenáristy anebo jako v tomto filmu v roli všech najednou.

VIVA LAS VEGAS.