Liga spravedlnosti Zacka Snydera / Zack Snyder’s Justice League

Máte raději DC nebo Marvel? Nikdy nekončící debata o tom, kdo je lepší. Kdo točí lepší filmy, kdo má lepší postavy a které mají lepší schopnosti než ty druhé. Je to stejné jako o Playstation vs. Xbox. Je to vždycky jen a jen o vaší preferenci. Já jsem spíše fanoušek DC, a proto jsem se tešil na březnovou novinku v podobě bezmála 4 hodinového eposu Liga Spravedlnosti Zacka Snydera.

Děj filmu, je všem jisto jistě jasný. Parta ve složení Batman, Superman, Aquaman, Wonder Woman, Cyborg a Flash se snaží zachránit matičku zemi před cizákama z jiných světů. Už chybí jen Men in Black. Samotný film rozdělen na kapitoly, aby byly jasně dané hranice, kdy se co řeší a jaká část děje bude následovat. Tento krok kvituji, jelikož zvyšuje přehlednost časové posloupnosti, což je u filmu o délce 4 hodiny opravdu potřeba. Já sám bych film rozdělil na 4 části: Seznámení s hlavními postavami, spojení týmu, záchrana supermana a jeho naverbování do týmu a závěrečná bitva s úhlavním nepřítelem.

Děj a herci jsou stejní, jako ve verzi z roku 2017. Zde není o čem moc hovořit. Co však stojí za zmínku je změna filmu z žánru rodinné zábavy, jako tomu je u Marvel v temnější podívanou blížící se více ke komiksové předloze. Kdo četl někdy komiks Batman, moc dobře ví, že je to temná podívaná plná hloubavých myšlenek a psychologických milníků a drsných scén plných násilí.  Samozřejmě Liga spravedlnosti není žádný horor, nicméně postavy s jejich temnějšími stránkami a vnitřními démony dostali mnohem více prostoru. Samotná akce je mnohem svižnější a drsnější. U této verze filmu nyní svítí Rating 18+, takže je vidět krev a sem tam nějaký ten nepřítel rozpůlen napůl mečem Wonder woman.

A co akce? Pokud u akce ve filmu máte rádi Slow Motion, zde ho dostanete tolik, že vám pak reálný svět bude připadat neskutečně rychlý. CGI není na nejvyšší úrovni, co by mohlo být, ale je stále kvalitní a ve filmu snad není záběr, který by nebyl aspoň trochu digitálně upraven. Na obrazovce zažijete jak akce jeden na jednoho, tak obrovské bitvy armád o tisících kreatůr. Všechno je krásně přehledné a bojové scény jsem si vyloženě užíval.

Ve spojitosti s bojovými scénami tu mám však jeden vroubek, který trochu souvisí s tématem, proč mám raději DC. DC mám raději, protože BATMAN. Je to temný hrdina, který svoje nepřátele nezabijí, jak na běžím páse, ale využívá všelijaké technologické hračičky pro jejich nekrvavou eliminaci. Je to však člověk z masa a kostí. V lize spravedlnosti je to bohužel člen fungující pouze jako otevřená peněženka a v tomto filmu je to citelnější než kdy dříve. Všichni svůj zrak upírají na Supermana, který jako jediný dokáže vše zachránit. Je natolik potřebný, že si pro něj zbytek týmu sáhne do záhrobí. Bez supermana celý tým spolupracuje jako jeden muž, ale jejich síly jsou nedostačující. Nejde o přátelství, jde totiž o hrubou sílu alter ego Clarka Kenta. Nejvíce tohle pocítíte při jejich společném souboji. Mimo jiné byl z filmu vypuštěn závod Flash vs. Superman. Sice Flesh utíká rychlostí světla, ale kdo ví, jak by to mohlo dopadnout.

Mám prostě ve své mysli pocit, že film mohl mít jen dvě části. Probuzení superchlapíka a jeho trimf nad mocnostmi zla. Sice přišel pozdě, ale o to větší ovace byly, když situaci zachránil. Když opustím tuhle myšlenku, je tu ještě druhá, která mě ale štve u všech superhrdinských filmů. Jaktože se nikdy nezraní? Chápu, že jsou mega odolní a mají asi nějaké speciální tkáně, ale že nemají aspoň záděru nebo maličkaté povrchové zraněný po tom, co dostanou ránu palici rozměrů malého bagru a spadnou z výšky 200 metrů na záda. Prostě tohle mi bude muset někdo vysvětlit. K tomu je i malá poznámka, že superman skenoval vnitřní orgány všech superhrdinů ve filmu, ale nevypadaly nějak speciálně.

Samozřejmě musím upozornit, film je točen v IMAX formátu, tedy 4:3. Ano, první hodinu je to otravné, protože žijeme v době širokoúhlých televizí, ale člověk si na tuhle uměleckou zkratku zvykne.

Závěrem jsou zde hlavní věci, u kterých došlo k signifikantním změnám, oproti předchozí verzi a má pro to smysl film vidět

  1. Více děje s Cyborgem
  2. Více děje s Aquamanem
  3. Nový a naprosto perfektní soundtrack
  4. Více děje s Steppenwolfem
  5. Easter Egg Gal Gadot jakožto Lara Croft
  6. Superman vyměnil oblečení
  7. Více děje s Alfredem

Je toho více, ale nerad bych spoileroval více, než je nutné. Film hodnotím jako fajn dílo. Dostal jsem 4 hodiny času, u který jsem se rozhodně nenudil. Pozorný divák v závěrečné 20 minutové sekvenci dostane velkou porci nápověd, kam se snad budou další filmy z dílny DC ubírat. Jistě se máme na co těšit, pokud filmové studio udrží aktuální temnější notu. Nebude to rodinná podívaná pro všechny, ale pořádná akční řežba. Jo a možná se zas ukáže Joker nebo Deathstroke. 😉