Pekelná kuchyně / The kitchen

V roce 1978 je newyorská čtvrť Hell´s kitchen plná irských gangsterů. Třem takovým mobsterům nevyjde kšeftík, FBI je zabásne a doma po nich zůstanou tři opuštěné ženy v domácnosti, které mají kopec dluhů a trochu hluboko do kapsy. No, a jelikož od Irského gangstera nemůžete čekat milodary, zbytek gangu v čele s novým vedoucím jim nedá bolestné ani na jeden nájem. Naše hlavní hrdinky mají dvě možnosti. Nic nedělat a zůstat po následující 4 roky na ulici. Nebo vzít věci do vlastních rukou a pustit se do ne úplně legální práce.
Holky přiberou do party svoje příbuzné a pomalinku začnou dělat službičky pro každého, kdo byl doteď nespokojen. Je jedno, zda dotyčný potřebuje ochranu nebo umýt okna. Naše trojice žen je tu pro ně. To se samozřejmě nelíbí gangu irčanů ztrácejího svoje kunčafty a začnou jednat. Jak to celé dopadne se dozvíte ve filmu Pekelná kuchyně podle DC komiksu ze série Vertigo.

Herecké obsazení je skvělé. Hlavní hrdinky ztvárnily herečky Melissa McCarthyová (Krotitele duchů, Mike a Molly, Gilmorova děvčata), Tiffany Haddishová (Girls Trip) a Elisabeth Mossová (Příběh služebnice). Role jim sedí a je to radost k podívání. Dámy vás za doprovodu fantastického soundtracku z pecek 70. let přenesou přesně do období, kdy Americe vládli muži a maskulinita.

S předchozím faktem je provázán i závan feminismu, který je z filmu cítit. Není to ale nic, co by vám zkazilo chuť zkonzumovat zbytek filmu. Děj je opravdu zjednodušený na minimum. Neobsahuje dějové a logické kopance. Film příjemně plyne a zažijete nenucený přerod z komedie na kriminální gangsterské drama. Prvních pár minut jsou dámy k popukání, hýří vtipem a vše je zalité sluncem. Pak se vyrojí první problémy a je jasné, že je potřeba si ušpinit ruce. Neočekávejte kvalitu jako Kmotr nebo Scarface. NIcméně na přestřelky a drsné situace dojde. Z našich naivek se stanou drsné královny podsvětí, které mají ambice expandovat do okolních čtvrtí a uzavírat dohody s velkými italskými gangstery. Super eskalace, které vás udrží u obrazovek.

Takže by mohla padnout otázka, proč tento film s rozpočtem pár desítek milionů dolarů a super hereckým obsazením byl v kinech kasovní propadák.

Můj dojem je takový, že je film občas až moc jednoduchý, naivní a snadný ke konzumaci. Je až příliš dostupný pro každého. Nabízí fajnové nápady a čas plynul velice příjemně. Nenabídl však přílišnou porci emocí. Trochu se zasmějete, trochu budete napnutí a tak. První zhlédnutí bylo fajn, druhé pravděpodobně už nenastane. Pocit, asi jako když z diktátu z jazyka českého dostanete hezkou trojku. Jste spokojení, ale cítíte, že to mohlo být lepší. To je asi důvodem vlažného přijmutí filmu v kinech.
Snímek patří k dobrému standardu na HBO GO a jistě vám tento herecký koncert zpříjemní jeden večer uprostřed hektického pracovního týdne.