Armáda Zlodějů / Army of thieves

Zombie apokalypsa v Americe teprve začíná a stává se součástí televizních novin evropských televizních stanic. Dieter to vše sleduje, kroutí hlavou, co se to děje a žije dál svůj osamělý život úředníka. Ve svém volném čase natáčí dost neúspěšný youtube kanál o různých zámcích a sejfech. Z této smutné osobní letargie ho vytáhne neznámá, ale dosti sličná dáma s nabídkou na sérii loupeží, které se zapíší do historie. Nevýhodou je, že tyhle loupeže mají opravdu šibeniční termín dokončení. Závod s časem začíná.

Matthias Schweighöfer v roli Dietera se ujal i samotné režie. Tohoto herce mám rád a jsem potěšen, že dostává šanci v čím dál tím větších filmech. Má ze sebou hodně rolí, ale ty pořádné až v posledních několika letech. Dieter je tak v jeho podání báječně zasněná postava zahraná s potměšilou lehkostí a každý divák ho musí mít rád. Já nejsem výjimkou. Dalších rolí se ujali spíše mladší seriáloví herci, z nichž bude patrně nejznámější Nathalie Emmanuel, kterou jste mohli vidět po boku Daenerys jakožto její největší rádkyně Missandei (Hra o trůny).
Všechny postavy jsou relativně v pohodě a umí si ze sebe udělat srandu. Celý film to parádně zlehčí a oprostí od tradičních hrdinů, kteří se při vloupačkách tváří tvrdě, ale nevěříte jim to.
V jedné cameo roli dokonce můžeme vidět americkou zpěvačku žijící v Praze Tonyu Graves.

S Prahou a všeobecně s Českou republikou je totiž spjata velká část filmu. Natáčelo se v Praze, Mariánských lázních, na Slapech, ve Vinařicích, ve Vraném nad Vltavou a v lomu Velká Amerika. Pozorný divák jistě pozná i velice známé Pražské panoramata jako je třeba Železniční most, Rudolfinum nebo Česká spořitelna v Rytířské ulici. Srdce rodilého Pražáka zaplesalo. J
Nicméně skvělé záběry uvidíte i v Rakouských, Německých a Francouzských lokacích.

Celkové zpracování filmu je na vysoké úrovni. Akční scény jsou slušně zpracované. Je skoro až škoda, že jich je ve filmu tak málo. Nicméně nečekejte další Mission Impossible. Dostanete totiž klasickou kasařinu s uchem na dveřích sejfu, což vždycky odstartuje totálně hustý animace z průběhu otevírání.

Logika ve filmu už tak hustá není. Konkrétně teda chování policistů, kteří nahánějí naše hlavní hrdiny. Přijde mi, že jim ve scénáři někdo sebral mozek z hlavy. Jsou totálně hloupí. Nejvíce se to projeví v poslední třetině filmu, kde začne být děj filmu trochu plytký. Nicméně to už zvládnete dokoukat.

Armáda Lupičů je hodně odpočinková záležitost. Lehká na koukání a velice dobře stravitelná i přes drobné nedostatky logiky. Leckoho by to možná mohlo urazit, ale film je postaven líbivou a zábavnou formou, abyste se přes nedostatky snadno přenesli.

Nejvíce mohu film doporučit milovníkům obřích sejfů a zámkového fetiše. Dieter se s každým trezorem doslova mazlí. Není tedy divu, že nemá žádnou holku. Ale třeba si ve filmu nějakou vyhlídne. O čemž se musíte přesvědčit případně sami.