Everly

Everly je exkluzivní prostitutka žijící v uzavřené komunitě jí podobných v šestém patře panelového domu, který slouží jako dům neřesti pro asijské mafiány. Everly má však tajemství, které vyjde najevo a ohrozí nejen jí, ale celou svoji rodinu. Jediným východiskem je zatnout zuby, připravit si kvéry a prostřílet se na svobodu skrz celou jednu mafiánskou buňku.

Režie a scénáře se ujal Joe Lynch (Pach krve 2: Cesta nikam), který je mistr v natáčení béčkových akčních a hororových filmů, jejíž hodnocení se celosvětově pohybují lehce pod průměrem a pro mnohé lidi jsou symbolem nenáročné podívané u sklenky alkoholu.

Everly v tomto ohledu z řady nevybočuje, ale přeci jenom má něco navíc. Není to něco, ale někdo. Má úžasnou a krásnou Salmu Hayek. Pokud jste její fandové, není potřeba vám o filmu více prozrazovat. Salma je v nejlepší formě a kamera jí doslova miluje. Dostanete mraky zajímavých záběrů i s bonusem v negližé.

Salmu musím vyzdvihnout nejen kvůli kráse, ale protože opravdu celý film táhne. Figuruje v 99 procentech záběrů a brutální „komiksová“ jízda jí sedla.
Její role benefituje z faktu smrtelnosti a domnělé křehkosti. Prostě obyčejná prostitutka, která po letech zneužívání dostane šanci na pomstu. Není to žádná feministická mašina na zabíjení. Rány rozdává, ale i dostává a v potu tváře pochopíte, že to bolí. Nevzdává se a bojuje o život svůj a svojí rodiny.

Nicméně tento film je na hony daleko od rodinného dramatu. Dějová linka s dcerou a matkou je spíše taková vata, která funguje jako motivace hlavní postavy a filmu ubírá na tempu, které je opravdu zběsilé.

Samotná akce se odehrává v malém prostoru jednoho patra činžovního domu, což perfektně funguje. V počítačové hře by se to nazvalo arénou, do které chodí neustálé vlny nepřátel, které musí Everly brilantně likvidovat pomocí zbraní všeho druhu. Katany, brokovnice, granáty, na všechno dojde. Everly se nezalekne mafiánů v kvádru, jednotky SWAT či masochistických magorů v kimonech a maskách duchů. Joe Lynch při výběru nepřátel vyškrábal všechny zákoutí Yakuzy.

Akce je přehledná, dobře natočená a gore efekty jedou na plný plyn. Připadal jsem si, jak kdyby to točil Rodriguez, ale před tím si píchnul do žíly trochu Sin city. Ani tam by totiž nebyla divná scéna, ve které pes aportuje granát svému páníčkovi a připraví mu explodující překvapení. Takže o drsný humor není ve filmu nouze. Vtipné hlášky jedou a některé scény vás pobaví. Letmo si vzpomenu na další scénu s granátem ve výtahu a asijské ražniči.

Takových scén je ve filmu mnoho, a i když budete nad jejich logikou kroutit hlavou, budete se bavit. Snímek Brutální Everly, není o logice a propracovaném ději. Je o zběsilé a nápadité akci jako za starých dobrých devadesátkových časů. Pořádné béčko, které si na nic nehraje.

Kdyby vás ale tohle nepřesvědčilo, tak vás jistě přesvědčí božská Selma Hayek. Má na to totiž perfektní vybavení. Třeba brokovnici. 😊