Bullet train

Bullet Train je film natočený podle japonského románu „Maria Beetle“ od Kôtarô Isaka z roku 2010. Zviditelnění z filmové produkce vedlo k tomu, že dílo bylo nedávno poprvé přeloženo do angličtiny. A není divu. Film je totiž totální akční nářez, jehož děj se celý odehrává ve vlaku Shinkansen pádící do Kyota.
Sledujete osud nájemného zabijáka (Brad Pitt) pod krycím jménem beruška, který prožívá životní milník. Už nechce všechno řešit pouze střelbou. Něco jako jste mohli vidět v Zabijákova žena & Bodyguard. Beruška má za úkol ukrást malý stříbrný kufřík s nálepkou mašinky na rukojeti. Jenže není jediný, kdo má v tomto rychlíku vedlejší úmysly mimo dopravu z bodu A do bodu B. Jsou tu s ním další nájemní zabijáci, kteří mají svoje úkoly, a nepřekvapivě dojde k protnutí jejich osudů.

Režisér David Leich ze sebe vydal to nejlepší a uplatnil svoje zkušenosti z předchozích snímků, jako jsou: John Wick, Atomic blonde, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw. Z Wicka si vzal akční pasáže, z blondýnky nečekané zvraty, z Deadpoola humorný nádech a z Rychle a zběsile tempo. Přidal k tomu vytříbené herce a vznikl boží nářez skoro až komiksového vzezření.

Režisér David Leitch prohlašuje, že se u propojení bojových scén s komediálními prvky inspiroval stylem filmů Jackieho Chana. Prostě jedna akce za druhou.
Jelikož se děj odehrává jen v několika málo vagónech vlaku, kde vlastně nemáte kam utéci, dojde ke koncentraci veškerého dění do malého prostoru a tím vzniká mnoho kuriózních situací. Na každé stanici mají hlavní postavy vždy jen jednu minutu na výstup a nástup, což moc hezky funguje jako šponování napětí. Natočit něco takového je velice riskantní, ale když to vyjde, je to pecka. Samozřejmě, takové dílo může být natočeno jen v japonském vlaku, protože ten opravdu jezdí na čas. J Stejně tomu bylo už ve Vlaku do Pusanu.

Jen samotná akce by nemohla fungovat bez krátkých přestávek pro rozvoj děje. Ze začátku je hodně tajemný a divák úplně neví, o co v bojovném vlaku jde. Jaké je propojení jednotlivých postav? Děj se pomalinku rozvijí jako had na sluníčku až do samotného vše vysvětlujícího závěru, který je sice těžko uvěřitelný, ale nápaditost se mu nedá upřít.

Závěrem mohu vyzdvihnout velice přehlednou kameru, vynikající soundtrack a odladěné efekty. Já osobně oceňuji trochu gore efektů během soubojů. Při sledování filmu rozhodně nepůjdete pro kapku krve daleko.

Bullet train jednoznačně doporučuji jako zábavný a mistrně natočený akční film s dobrým hereckým obsazením efekty a nápaditým dějem dle knižní předlohy.