The Immaculate Room

On je trochu bláznivý a volnomyšlenkářský, ona je logicky myslící, má ráda jógu a přemýšlí o investicích. Zajímavý mladý pár, který chce získat pohádkovou výhru 5 milionů dolarů za to, že spolu vydrží padesát dní v jedné obří místnosti s postelí, pohovkou, sprchou a toaletou. Nad dveřmi obrovské hodiny odpočítávají čas a jede se ve striktním režimu s večerkou a jídlem v tekuté podobě. Nějaká mana či co. Taková je Immaculate room. Divák absolutně netuší, kdo tohle celé pořádá, co jsou jeho pohnutky, ale víme, že hlavní hrdinové mohou kdykoliv z pokoje odejít anebo vyměnit část své potenciální výhry za nějaké rozptýlení. V jeden moment přijde rozptýlení, které nikdo nečekal a rozjede se psychologická hra.

Námět filmu mi skoro nahnal husí kůži. Očekával jsem hutné, psychologické drama či thriller. Jak se budou hlavní postavy cítit, co budou dělat, jaké vyhrocené situace je potkají? No měl jsem plno otázek. Odpovědi, které jsem dostal, byly trochu slabší.

Celý film je tak trochu umělecký. Nezkušený režisér a scénárista Mukunda Michael Dewil (Štvanec) nevyždímal ze zajímavého námětu maximum. Snímek totiž nenabízí žádné drama. Už jen tím, že účastníci tohoto experimentu mohou kdykoliv beztrestně odejít tak jak přišli, nemají dostatečnou motivaci jít až na hranu svých psychických možností. Jasně, nedostanou prachy, ale nic se jim nestane. Postavy nepatří do nižší společenské třídy, aby výhra byla nutností pro jejich další přežití. Naopak vypadají dost spokojeně, už když do tajemné místnosti vstupují.
Ano, během děje dojde na pár zvratů a odhalení „temné“ minulosti hlavních postav. Nicméně nejde o nic, co by nezažívali lidi dnes a denně. Není to boj o holé přežití.

Navíc, kdyby se vynechaly nudnější táhlé pasáže a film se přetransformoval do kraťasu třeba o solidních čtyřiceti minutách stopáže, všechny události by byly koncentrovanější a zážitek pro diváka by byl taktéž lepší. Stejně si ani s jednou z pěti postav ve filmu nestihnete vytvořit pouto. I když s Ashley Greene by to za to jistě stálo.

Ještě malá poznámka, padesát dní je opravdu dlouhá doba, ale dá na to připravit . Hlavní protagonisté ale vypadají, že to mají u zádi a neuvědomují si, co je čeká. Myslí si, že všechno zmáknou a vůbec se na tento složitý úkol nepřipravovali. nechápu proč. Třeba vojáci jistě musí mít nějakou přípravu na dlouhé časové období izolace jen se svým parťákem. Dá se to naučit.

Posledním doporučením je, abyste se nekoukali na trailer. Prozradí vám komplet všechny zápletky. Nebo se naopak na něj koukněte, pak si na film nastavte dvounásobnou rychlost s titulky a třeba snímek ve zdraví přežijete. Já hluchá místa vyplnil koukáním na svůj Instagram. Buďte lepší.