Samaritán

Do děje filmu vás uvede fantastický komiksový začátek vyprávějící příběh o dvou padlých hrdinech. Samaritánovi a Nemesis. Tito dva superhrdinové bojující proti sobě rozdělují rodné město na dva nesourodé tábory, což časem vede k zániku a zapomnění obou z nich.
Nicméně filmové město podobné Filadelfii je poté na úpadku. Všude jsou bezdomovci, špína a problémy s kriminalitou. Policie vůbec netuší, která bije, a ve městě jí skoro nepotkáte. V tomhle patosu se mnoho lidí v myšlenkách upíná na staré hrdiny, kteří by mohli celou situaci změnit. Jedním z nich je i třináctiletý Sam, který patří do tábora Samaritána. A jak vám prozradí už trailer, je na opravdu dobré stopě, pomocí které nějakého superhrdinu najde. Je jím Sylvester Stallone!

Sly už má samozřejmě svůj věk a vzhledem k tomu, že byl jedním z hlavní producentů, film bylo možné upravit dle jeho hereckých dispozic. V roli mi seděl. Funguje jako takový prototyp klidného superhrdiny v důchodu.

Na akční pasáže filmu neměl věk hlavního hrdiny zas takový dopad. Jasně, všechny scény jsou pro Sylvestra ušité na míru a souboje jsou trochu zrychlené. To však nic nemění na tom, že klidně před formou Slye smeknu klobouk.
Akce se od začátku filmu pomalinku rozjíždí, až graduje v posledních třiceti minutách, kde dojde na šílený nářez. Aby byl dodržen rozumný rating pro adolescenty, tak bohužel bez krve.

Inspirace snímky Vyvolený a Osudové setkání je znát. Atmosféra je tíživá, ponurá, věčně prší a záběry jsou laděny do šedivé barvy. Z filmu jsem opravdu cítil oldschool superhrdinské komiksy z devadesátek. Temnější nota filmu je příjemnou změnou oproti barevným snímkům s přihlouplým humorem od Marvel. I když sem tam se vtípku taky nevyhnete. Třeba, že se hlavní hrdina regeneruje pomocí pojídání zmrzliny.

Menší nevýhodou filmu je opravdu primitivní dějová linka, která hraje dost na jistotu a nevystupuje z řady námětu boje dobro-zlo. Divák taky trochu může tápat v tom, zda předkládané záporné postavy jsou opravdu tak nebezpečné, jak je předkládáno. Na jejich popud probíhá ve městě něco jako revoluce, ale režisér nedokázal vážnost situace úplně protlačit a dobře podat.
Navíc se jedná o ryze americké dílo, tudíž nebylo zapomenuto na několik opravdu silných morálních poučení pro další generace. Ústřední dvojice v kombinaci třináctiletého Sama a důchodce Sylvestra tomu doslova napomáhala. Což není vlastně vůbec špatně. Když se podíváme na aktuálně veleúspěšnou herní sérii God of War, je to dokonce i moderní. S lehce přimhouřeným okem není filmu co vytknout.

Samaritán je příjemný oldschool akční nářez, který má svoje drobné mouchy, ale i tak bylo příjemné ho sledovat a mohu ho s chutí doporučit.