Assassin´s Creed: Valhalla – DLC The last Chapter (2022)

Vzhledem k tomu, že toto DLC kompletně uzavírá příběh, je dostupné všem hráčům zdarma v rámci posledního patche. Nicméně abyste mohli prožít závěrečné scény, musíte toho mít hodně splněno. Musíte mít kompletně dohranou hlavní dějovou linku společně s mytologickou zastávkou v Asgardu a Jotunheimu. Navíc musíte porazit všech čtyřicet pět členů ze starověkého řádu (Order of Ancients), povýšit váš settlement na level pět a ještě postavit kasárna pro Jomsvikingy v Ravensthorpe. Prostě hodně práce a určitě vám to zabere více než sto hodin, přičemž závěrečné DLC vám nabídne pouze slabou hodinku hraní.

A tím, když říkám slabou, tak myslím opravdu slabou. V DLC se ve výsledku moc neděje. Přijde mi, jak kdyby Ubisoft najednou zjistil, že tu po dvou letech a čtyřech velkých DLC chybí velkolepé ukončení hlavního příběhu. Do toho už pracují na AC: Mirage a potřebují tedy něco urychleně spíchnout.
Pokud je tato má teorie správná, pak by to vysvětlovalo, proč vlastně v rámci této expanze nic nerozhodujete, neplníte úkoly a ani si neprožijete nějaký souboj či zajímavý boss fight. Což mi přijde trochu málo, vzhledem k tomu, kolik toho musíte k dohrání splnit. Mělo by logicky stačit mít hotovou základní dějovou linku a možná pobité Order of ancients.

Jediná vaše aktivita v DLC bude hledání několika útržků zpráv, či spíše Animus anomálií, které vám po objevení spustí cut scénu odhalující osud hlavní postavy. Je fajn, že vás tato detektivní práce zavede na známá místa, kde budete mít možnost zavzpomínat na časy minulé, ale jistě by to šlo udělat i efektivněji. Není pokaždé nutné jezdit po širém světě a natahovat herní čas bezduchým hledáním jehly v kupce sena.

Bylo příjemné potkat některé staré známé postavy, byť jejich výběr mi taktéž rozum nebere. Tím, že jsem základní hru dohrál v první kvartálu roku 2021, jednu z postav jsem si vůbec nepamatoval. Na druhou stranu mi vývojáři nedali možnost se rozloučit s Randvi, která mě provázela celým příběhem a je relativně stěžejní příběhovou postavou. Prostě nechápu.

Takovou poslední tečkou za příběhem je návrat do Animu, v mém případě asi po sto herních hodinách, kde na mě čekala asi tuna lore záležitostí k přečtení, doplnění informací a jako bonus jsem potkal jednu zapomenutou postavu, která bude hrát roli v AC Mirage.

Tím propojení a snaha o reklamu na dalšího asasína nekončí. V rámci tohoto Patche/DLC, dostanete jednu bonusovou misi zdarma. Tato mise je Crossover mezi světem Valhalla a Mirage. Moc vám toho neřekne, ale zkušení hráči série dostanou pár indicií do budoucna.

DLC The last chapter opravdu příběh rozumně a logicky uzavírá. Bohužel zakončení není příliš silné a emoce jsou trochu rozředěné hloupým systémem, jak se k závěrečným cut scénám dostat. Mnohem více jsem si užil zmiňovanou Crossover misi.
Po dvou stech hodinách herního času jsem očekával něco trochu více epického, co by vyvolalo husí kůži.

Další šance bude až koncem roku 2023 při Assassin´s creed: Mirage. Nechme se překvapit.