Texaský masakr motorovou pilou / Texas Chainsaw Massacre

Uběhlo několik desítek let od prvního řádění masového vraha Leatherface. Teď už je to pouze legenda pro strašení lidí, kteří zabloudili do odlehlé části Texasu. Jedna taková skupinka influencerů má v plánu ve vyprahlém městečku uspořádat mejdan pro investory, aby zakoupili bývalý sirotčinec, na jehož průčelí stále visí vlajka konfederace. Nebudete překvapeni, že tento sirotčinec má něco společného s naším starým známým. Roztočí se malé zoubky pily značky Poulan 245A a budou sát krev.

Režisér David Blue Garcia, který dle filmových databází zatím nemá moc zkušeností, si vybral za hlavní hvězdy mladé herce, kteří mají zkušenosti především ze seriálové tvorby. Svým výběrem se jistě zavděčil hipsterské a LGBT komunitě, ale na filmové kvalitě to moc nepřidalo. Herecké výkony jsou tristní a většina postav jedná úplně debilně, zkratkovitě a bez kouska logiky. Nezachrání to ani znovuobjevená Olwen Fouéré (Seveřan, Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny). Ta se pasuje do role jediné přeživší z prvního řádění kožené tváře, Sally Hardesty. Její výkon by možná mohl být herecky lepší, ale její postava je extrémně blbě napsaná a opět….. jedná totálně nelogicky. V jeden moment mohla zachránit spoustu životů, ale z mě nepochopitelného důvodu stála jak trubka a nic neudělala.

Z hlediska zpracování se film vrací k gore kořenům. Ve filmu je kill count pekelně vysoko a všude létají lidské končetiny. Dojde na zajímavou a šťavnatou scénu v autobuse. Zaručuji vám, že tuhle scénu si budete do konce života pamatovat. A pozor! Vše bez zbytečných digitálních efektů.

Zpracování je tedy jediné pozitivum. Zbytek je bohužel docela balast.

Vůbec se nedaří budovat atmosféru. Postavy jsou ploché a nezapamatovatelné. Chovají se jak děti, nemají úctu k ostatním a celé tomu napomáhá zobrazení Texasu jakožto největšího buranova na světě.
Film se rozjíždí zhruba dvacet minut, ale během zbývající hodiny očekávejte jenom festival násilí. Děj je nudný, neobsahuje žádný lore a vynechává všechny předchozí filmy. Pokud nepočítáme zmiňovanou postavu Sally, tak nedojde ani k propojení s předchozím dílem. Nic není vysvětleno a vše musíte zpracovat, tak jak to leží a běží.
Hlavně nesmíte hledat nějakou logiku, protože ta z filmu zmizela nadobro. Dokonce se divím, že Leatherface někoho uloví, protože jedná zkratkovitě a jeho chování je extrémně předvídatelné. Autor tedy musel ze všech postav udělat zombie jdoucí na porážku, aby měl chudák šanci. Jinak totiž nechápu, jaktože si s ním neví rady, když se dle filmu posledních třicet let v Texasu nic jiného neřešilo. Možná je to tím, že je asi nesmrtelný. Ale nerad bych prozradil více. To budete muset ve filmu objevit sami, pokud se tedy odvážíte.

Texaský masakr motorovou pilou nemohu doporučit, protože svým předchůdcům nesahá ani po kotníky. A to nenastavily laťku nijak vysoko. Možná se na film koukněte jako já s partou kámošů při domácí party. Alespoň tím vzdáte hold této bývalé hororové klasice a udržíte film na předních příčkách ve sledovanosti na Netflixu. Což způsobí, že škodolibě nalákáte další chudáky na sledování tohoto filmu.