The Matrix Resurrections

Děj jednoduše začíná o 20 let později, kde předchozí třetí díl skončil. Akorát potkáváte postavy, které by měli být jednoznačně pod drnem. Vidíte Nea, jak si v klidu sedí za počítačem, chodí k psychologovi a stal se vývojářem počítačových her v San Franciscu. Je úspěšný, má rád kávu a občas potká Trinity v kavárně. Prostě idylka, jako by se nechumelilo. Vše se změní příchodem nových hrdinů, kteří samozřejmě vytrhnou Nea z relativně šťastného, byť letargického života. Jízda v digitálním světě začíná….

Herecké obsazení je až na dva jedince totálně obměněné. Bohužel….
Stálicemi jsou samozřejmě Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss. Nový Neil Patrick Harris, který opustil své tradiční seriálové role si střihnul si jednu vážnější v akčním filmu tohoto typu. Mnoha lidem prý nesedl, ale já osobně to konstatuji jako příjemnou změnu. Zbytek herců je neslaný a nemastný. Další nové postavy tvořící jádro odboje jsou hrozně nevýrazné, což je jádro problému hereckého obsazení. Po skončení filmu jsem si pamatoval pouze tváře několika z nich, ale jména žádná. Laurence Fishburn jako Morfeus nebo Hugo Weaving jako Agent Smith chybí. Což je mimochodem nejhorší změna postavy. Nyní hraje agenta Smithe takový mladý modrooký model (Jonathan Groff), který se spíše hodí na obálku módního časopisu než do Matrixu. Opravdu škoda, že Hugo neměl prý na natáčení čas.

Kvalitativně je zpracování filmu na vysoké úrovni. Film je celý točen digitálně a splňuje standardy dnešní doby. Soundtrack se hodně vrací ke kořenům. Je to hudební nářez jako před dvaceti lety.

Matrix byl vždy o úžasných bojových scénách a choreografii. Bojových scén je ve filmu celkem málo. Za zmínku stojí hlavně dvě. Jedna hned ze začátku ve vlakové soupravě. Ta potěší vaše oko i všechny vaše smysly. Naprosté bojové orgie, rychlé střihy, mnoho nepřátel a perfektně časovaná kamera.
Další skvělá bojová scéna je podobná hromadnému zombie rojení a zběsilé honičně z filmu Vlak do Pusanu. Bombice, kterou bych ale nerad spoileroval.

V rámci logiky v bojových scénách může mnohým lidem přijít komické, že ve světě, který je tvořen jakousi virtuální realitou si prostě ten „zlý počítač“, potažmo stroje, nenacheatují ty nejlepší zbraně a prostě nesmáznou rebely z povrchu zemského. Tyhle úvahy ale nechme stranou, jelikož pak bychom si neužili ten pár luxusních bojových scén. Jak se říká, lepší něco než nic. Další atributy filmu jsou totiž opravdu spíše vzduchoprázdné.

Snímek dost vykrádá sám sebe, především z hlediska použitých scén a kamerových záběrů. Je znát, že paní Wachovski neměla snahu vytvářet něco opravdu nového, ale jen vzkřísit film a vytěžit z jeho slavné minulosti (popřípadě splnit to, co bylo ve smlouvě s ďáblem). Snímek je směrován pro fanoušky původní trilogie. Úplně totiž vidím současné filmové mladíčky, zmatené, neznající Matrix lore a nevědoucí, o co tady kráčí. Mnoho otázek v jejich hlavě. Proč ty původní filmy všichni chválí, když tohle je průměr současné kinematografie? Proč Neo tolik miluje Trinity a je ochotný obětovat svůj a život ostatních pro její záchranu? Proč je tohle Love story hybatelem příběhu?

Pokud tedy neznáte původní trilogii, můžete být trochu zmatení. Na druhou stranu, dějová zmatenost platí jen první třetinu „nového“ příběhu. Postupně jsou všechny dějové zvraty rozumně vysvětlené, všechny souvislosti pro pokračování dávají logiku a přišlo mi, že do sebe vše zapadá. Pochopíte, proč mohlo vzniknou pokračování. Vysvětlení závěru trilogie bylo prostě kvalitní. Za tohle film zaslouží palec nahoru.  Není jednoduché natočit pokračování po dvaceti letech a neroztrhnout děj na miliony nepochopitelných střípků.

Vzkříšení Matrixu je dobře zpracované, ale neobsahuje žádné lepší a inovativní nápady. Film jako celek nenadchne, ale ani neurazí. Je to určitě způsobené tím, že původní trilogie je legendou. Všichni měli opravdu velká očekávání. Pamatuji si, jak při prvním traileru byli všichni unešení a už cítili znovuzrození filmové legendy. Výsledek však očekávání nenaplnil. Třebaže to úplně není chyba samotného filmu. Třeba jsme si to jen moc přáli a nikdy nebylo v silách režisérky a scénáristky naše očekávání naplnit. Už je tu čas, kdy musíme nechat Matrix umřít, aby třeba v jiné podobě a v jiném filmu opět povstal z popela jako bájný fénix.