Peníze – Máme jasno / Money: Explained

Pětidílná dokumentární série vám sice neřekne, jak snadno vydělat, ale vysvětlí vám, co nedělat, abyste o svoje peníze nepřišli.

Každý díl ze série pojednává o jedné kritické finanční pasti, která ničí životy nepozorným a důvěřivým občanům USA. Možná si teď myslíte, že se vás to netýká, ale tři z pěti probíraných témat jsou lehce uplatnitelné i pro občana České republiky.

Konkrétní probíraná témata jsou: Multilevely, kreditní karty, studentské půjčky v USA, hazard, penzijní fondy v USA.

Každý díl má necelých 25 minut a probírá jedno konkrétní téma křížem krážem. Netflix ví, jak dělat jasné a stručné dokumenty. Pomocí různých roztomilých animací vám graficky ukáže, jak se svojí chybou může člověk dostat do nemilé finanční situace. Nemusíte býr raketový vědec, abyste okamžitě a jasně pochopily, v čem je problém. Následně se objeví expert na danou tématiku, vysvětlí všechny aspekty problému a jaké by bylo řešení. To hlavně v případě penzijních fondů a studentských půjček. U těchto dvou problémů jsem byl neskutečně překvapen. Trochu to na mě působilo, jako kdyby USA se svojí relativně krátkou historií neměly tolik zkušeností s finančnictvím a ekonomičtí experti hledali různá řešení, jak přeskočit zbytek světa nějakým spásným nápadem. I to byl důvod, proč zavedli půjčky pro studenty ve snaze nabídnout vzdělání pro všechny a ještě na tom vydělat. Bohužel tím otevřeli obrovský segment soukromých škol a roztočili kolotoč dluhů ze studentských let, ze kterých se někteří vzpamatovávají do konce svého života. Ideály se boří, postižení lidé se hroutí a politici řeší, co s tím. Podobně tomu je i s penzijními fondy, které za nějakých deset až dvacet let uvrhnou spousty Američanů do důchodových let bez šance na dožití v důstojných podmínkách.

Musel jsem tedy uznat, že náš systém v ČR, kde máme super úroveň vysokého školství a povětšinou zadarmo je něco, čeho si musíme vážit více než doteď. Důchody jsou na tom už hůře, ale s tím co se děje za velkou louží se to nedá srovnat.

U všech zmiňovaných témat je navíc věnován prostor i historii. Proč a jak vznikly kreditní karty atd. Posledním stěžejním bonusem v seriálu je snaha o vysvětlení psychologie. Například co se děje s člověkem, když obdrží svoji první kreditní kartu, nebo jaké má pocity během roztočení rulety.

Seriál je tedy neskutečně zajímavý a dostanete balík nových informací v jasné a přehledné formě. Dozvíte se, jaká je pravděpodobnost, že oberete kasino nebo že vyděláte v multilevelu. Třeba to pár lidem ušetří nějakou tu zbytečně ztracenou korunu. Pokud ne, alespoň vás to obohatí o nové informace, se kterými můžete zamachrovat v hospodě a uznat, že se v té naší zemičce máme vlastně docela dobře.