The Batman

Jako fanoušek Batmana jsem se na nový film s touto postavou moc těšil. O to více, když jsem se dozvěděl, že pouhých několik týdnu po filmové premiéře mi přistane v HBO Max v 4K kvalitě. Pecka prostě.

Sice se nazývám fanouškem, ale pro upřesnění, jsem fanoušek především filmového zpracování. Z hlediska tištěné tvorby jsem četl pouze komiks Batman a Robin a viděl animované zpracování komiksu Batman: The Killing joke.

Pozn. Ve spojitosti s tím připomínám, že HBO Max hodně rozšířilo DC knihovnu z hlediska batman animáků, takže na to jukněte.

Proč mám tedy Batmana rád, jsem zmiňoval už ve své recenzi Ligy spravedlnosti. O to víc byla polechtána moje zvědavost, jak proběhne zpracování nového filmu, protože ze všech stran prosakovala skutečnost, že vše bude úplně jinak. Že film bude stát na základech komiksů více, než kdy jindy. Je to pravda! Z dohledatelných citací, režisér Matt Reeves čerpal především z těchto děl: „Batman: Ego“, „Batman: Year One“, „Batman: Long Halloween“, Batman: Zero year“. „Batman: Silence“, „Batman: New Earth“. Výsledek je úplně někde jinde, než jsme doposud byli zvyklý.

První rozdílnost pocítíte hned na začátku filmu. Batman figuruje jako maskovaný mstitel Gothamu teprve dva roky a mafii zatím jen oťukává. Vybudoval si sice jistou pověst, ale jeho protivníci jsou především malí zločinci a potulné gangy. Ti velcí jsou zatím v pozadí a čekají na svoji šanci, až jim netopýří muž bude moci pořádně zatopit.

Ti velcí protivníci jsou samozřejmě Falcone, Penguin (Cobblepot), Hádankář a Joker. Ano, tihle všichni hrají ve filmu menší či větší roli. (Více bych nerad prozrazoval). Kvůli tomu je nové zpracování opravdu svěží. Ukazuje batmanovské univerzum v širším spektru a vrací batmana zpět ke kořenům. Dělá ho více reálného. Nesoustředí se pouze na hlavní zápornou postavu, ale na celé spektrum postav a jejich propojení.
Samozřejmě jedna hlavní záporná postava tu je. Prim teď hraje Riddler (Hádánkář) ztvárněný neskutečným Paulem Dano (12 let v Řetězech). Riddler tu není oblečený v křiklavých oblecích vhodných na travesti show. Je to drsný temný psychopat, který dostal inspiraci v sériovém vrahovi Zodiacovi, který zabíjel v Kalifornii v šedesátkách. Místo úsměvné grimasy Jima Carreyho nasazuje gumovou masku z války. K usmrcení obětí používá cokoliv šíleného. Nechte se překvapit. Riddler je boží.

Za to Pattison v roli Batmana mi nesedl. Nevím přesně proč. Jeho mladický vzhled by měl hezky odkazovat na fakt, že se jedná o začátky netopýřího muže a vzhledem k tomu, že ve filmu řekne asi deset vět, není moc důvod, proč by mi měl vadit. Přesto tomu tak je. Jeho nepřítomný výraz a emo patka ve mně prostě evokuje člena kapely Tokio Hotel a ne temného mstitele. Vím a chápu. Ten emo styl je oprávněný a odkazuje na batmanovu ztrátu v dětství. Ale nevěřím mu to. Nevím, zda je to přímo hercem, nebo jen špatně napsaným scénářem, ale chemie chybí. Kompletně i chybí chemie s roztomilou Cat Woman v podání Zoe Kravitz. Jak jsem psal, Paul Dano je oba strčil do kapsy jako chleba s řízkem na trampské výpravě.

Jeffrey Wright se zhostil role komisaře Gordona perfektně. Jako kdyby ho hrál odjakživa.

Všeobecně nečekejte herecký koncert. O tom ale Batman byl málokdy.

Z technického hlediska je snímek zpracován velice řemeslně. Bylo použito mnoho zajímavých technologií. Využíval se virtuální plac, kdy je zelené pozadí vyměněno za obří LED panely a vše se promítá naživo s herci v popředí. Tím tedy dosáhnete naprosto precizního časování efektů a můžete barvy dost libovolně škálovat. Ve filmu převládá efekt deště a černá s oranžovou barvou. Doporučuji koukat na snímek v co nejvyšší kvalitě, abyste si vše patřičně užili.

Bojové scény jsou přehledné a mají syrový šmrnc bez epického super hrdinského patosu. Batman je z masa a kostí. Dojde i na poměrně solidní automobilovou honičku, kdy temný rytíř využije svůj batmobil, kterým je Chevrolet Corvette z roku 1963 vytuněný raketovým pohonem.

The Batman navrací tohoto „superhrdinu“ nohama zpět na zem a spíše než bijce s neskutečnými technickými vychytávkami, které by záviděl i James Bond, očekávejte detektiva. Ano, Batman bude opravdu ohledávat místo činu a bude takovým nechtěným členem policejního sboru města Gotham. Je to přesně ten návrat ke kořenům, který mnoha lidem nemusí sednout. Já to přijal relativně pozitivně. Vždycky jsem měl raději reálné postavy, které hledají důkazy a merit zločinu, než divoké létání v oblacích s rentgenovým zrakem typu Superman. Bohužel, zpracování od pana režiséra trochu pokulhává. Batman jako detektiv vyvolává komické reakce. Prochází se po místě činu, má svůj drsný emo pohled, nic neříká. Komické je na tom ten fakt, že prostě vypadá jak obyčejný borec v pláštěnce a ať chcete nebo nechcete, polovinu filmu ničemu nepomůže a nic nevyřeší. V přeneseném slova smyslu byste si v první polovině filmu vystačili jen s komisařem Gordonem. Což při stopáži přes tři hodiny trochu zabolí. Taky vás zabolí, že některé scény jsou totálně nesmyslné a akorát natahují čas. Vzpomeňte si na mě u scény s bombou a na policejní stanici. Tam panu režisérovi ujela ruka logického myšlení.

Celý film má velice temnou atmosféru, kterou byste v městě Gotham očekávali. Opravdu cítíte, že tohle město je prohnilé korupcí na těch nejvyšších místech. Snímkem vás bude provázet komplikovaný mafiánský příběh, který rozhodně neskončí závěrečnými titulky. Hodně vazeb mezi hlavními postavami a dojde i na probírání rodiny Bruce Wayna. Možná vše není tak zalité sluncem, jak se mohlo zdát. Rozhodně můžeme očekávat pokračování.

Nový Batman je zářným příkladem, jak se dá něco běžného a známého i po letech oživit novými nápady. Vlastně tedy nápady, které jsou původní.
Není to asi nejlepší snímek z celého batmanovského universa, ale i přes mnoho neduhů mě ve skrytu duše bavil. Dlouhou stopáž, divného emo Pattisona, pár komických scén a pocit, že je batman občas zbytečný jsem bezproblémově přežil. Atmosféra byla hutná, temná a bavila mě. Riddler je král, a pokud takhle bude realizovaný i Joker, pak by další pokračovaní mohl být thriller jak řemen s PEGI18. Nezlobil bych se. Třeba je taková budoucnost universa Temného rytíře a já jsem zvědav, jak to celé dopadne.