Tiché místo: Část II / A Quiet Place Part II

Děj filmu navazuje naprosto přesně tam, kde první část skončila. Nejde tedy o druhý díl ale opravdu o druhou část post-apo příběhu. Rodina Abbotových v prvním díle získala klíč, jak bojovat s mimozemskými neřády, ale stále je to hlavu jejich rodiny, otce Lee.
Zbytek famílie, tedy matka a její tři děti začínají svoji pouť pryč ze zdevastované farmy. Hledají nové zítřky. Hledají další přeživší apokalypsy, kteří by jim poskytli útočiště. Rovnou vám prozradím, že někoho najdou, ale zda to pro ně bude výhra nebo past, to se musíte nechat překvapit.

Tím, že v první části zemřel Lee v podání Johna Krasinskiho, tak je o jednoho herce méně a Krasinski se tak dál může věnovat režírování svého scénáře. Film stojí na jeho reálné i filmové manželce Emily Blunt (Dívka ve vlaku, Sicario, Na hraně zítřka), která v roli exceluje. Sice ve filmu ani moc dalších herců není, ale to nic neubírá na jejím výkonu, který jí uvěříte.
Příjemným hereckým přírůstkem je Cillian Murphy (Gangy z Birminghamu, Anna, Dunkerk), kterému to s plnovousem s výrazem zlomeného muže neskutečně sekce. Není to typický herec v postapokalyptických filmech, ale drsnou roli zahrát umí. Tato dvojice bohatě stačí, aby film měl potřebnou hereckou úroveň. Nádherně se na jejich výkon koukalo.

Z řemeslného filmového hlediska je zpracování na opravdu vysoké úrovni. Sountrack mi neutkvěl v hlavě, ale zpracování po stránce efektů a vizuálu mi připomínalo hru The last of us. Rodina s nejistou budoucností se toulá zarostlými průmyslovými zónami Buffala.
Vzhledem k formátu filmu, bylo možné film natočit za necelých padesát dní. Je až s podivem, jaký je to rozdíl oproti filmu Spirála strachu: Saw pokračuje, který měl taky docela na spěch, ale výsledky v kvalitě jsou diametrálně odlišné. Že by to bylo fakt tou režií nebo scénářem?

Stejně jako zmiňovaný film Spirála strachu: Saw pokračuje, tak i Tiché místo z důvodu COVID-19 mělo přesun celosvětové premiéry z března 2020 na rok 2021. Toto teď bude pravděpodobně moderní trend. Bohužel….

V porovnání s první části je druhá část o malilinko více vysvětlující. Film začne prostřihem do minulosti, kde uvidíte, jak celé neštěstí a zkáza začala. Bohužel vysvětlování stále není mnoho a podrobností je poskromnu. Na druhou stranu lepší něco než nic.

V čem rozhodně film vyniká, jsou bojové scény, které jsou dost často zobrazované z pohledu hluché dcery rodiny Abbotových. Naprosté ticho, které kdykoliv může rozčísnout vražedný jekot nestvůry. V těchto tichých pasážích je atmosféra na jedničku. Celkově bojové scény jsou dobře vyřešené. Sice jde o dost často se opakující motivy, ale ono když pracujete s absolutním tichem, což je hlavní činitel napětí, pak je složité vymyslet něco revolučního. Rozhodně bych i vypíchl bojovou scénu ve starém skladišti, kde si autoři budou hrát s vodou a akustikou. Stejně tomu bude i při scéně na mole. Tam jsem si fakt připadal jako ve hře The last of us.

Při bojových scénách je také dost záběrů pomalejšího ražení, respektive střih není tak hektický. Proto máte i dost času si prohlédnout slepé nepřátele. To mě bralo.

Zdá se mi, že režisér je v bojových scénách tak pevný v kramflecích, že se občas nechal unést. Myslím to ve smyslu, že akce je ve filmu opravdu hodně a někdy až moc tlačí na pilu za každou cenu. Ve filmu jsou ke konci dvě dějové linie a v jeden moment obě jednou naplno. Divácky mi to trochu ředilo zážitek.

Stejně tomu bylo i u finále, které bylo zase trochu na hraně. Byla vidět snaha o jasné vyhranění, že bude během pár let poslední díl této trilogie. A zase to rozmylo wow efekt, byť jsem zvědav, jak bude téma kolonizace pojmuté. Více ale prozrazovat nechci.

Druhá část tichého místa není trhák, o kterém budete ještě mnoho dní přemýšlet. Na druhou stranu je to dobře zvládnutý thriller, který má super prostředí, rozumně používá osvědčené metody pro hororovou práci s tichem a zvukem a nabídne vám přehršel akčních scén, kterých je možná ve filmu až příliš, ale rozhodně jsou dobře zpracované.
Každý, kdo má rád akční thrillery a chce se nechat trochu vycukat, nechť film vyzkouší.

Hlavně, našlapujte potichu a nevydejte ani hlásku. Jinak si vás najdou…..