Vikingové: Valhalla / Vikings: Valhalla

Uplynulo více než sto let od posledního dílu seriálu Vikingové. Nicméně z historických pramenů je patrno, že se jedná skoro o 200 let dlouhou pauzu, zhruba okolo roku 1000 našeho letopočtu. Celý děj začíná záminkou, aby Norský král Canute opět vypravil válečnou výpravu a zaútočil na Anglii, která stále není schopna přijmout Vikingský lid. Byť doba opravdu pokročila a i mnoho Vikingů přijalo křesťanskou víru. Což samozřejmě není po chuti každému.
Do tažení se připlete i Leif, takzvaný Gróňan, kterého pronásleduje minulost jeho otce. Leif by se nejraději věnoval svým cestovatelským choutkám, ale okolnosti ho přinutí změnit plány. Což nakonec změní i historii.

Netflix navazuje na trend předchozích Vikingů a obsazuje mladé a neokoukané seriálové herce. Když si odmyslíte trochu krve a bláta na obličeji, jsou všichni Vikingové jako ze žurnálu. Postavy jsou ztvárněné sympatickými herci, ale na původní seriálovou sestavu to bohužel nemá. Z hereckého umu moc neuvidíte, což je jasné už z podstaty seriálu. Sam Corlett v roli Leifa je přesto sympatický a vyjadřuje snadno uchopitelnou postavu. Ke konci série se Netflix snaží Leifa vykreslit jako drsného berserka, podobného jemu otci, ale moc to nefunguje. Na druhou stranu pevně věřím, že v dalších sériích dojde k vývoji této postavy a máme se na co těšit.

Je zajímavé, že se scénáře k seriálu ujal Jeb Stuart, která je známý pro svoje klasické devadesátkové akční filmy (Smrtonosná past, Tajný agent Jack T., Dalších 48 hodin) a se seriálovou tvorbou má pramálo zkušeností. Na druhou stranu si najal k sobě zkušené režiséry a kameramany, aby si vše pojistil. Očekával jsem, že ze seriálu ucítím ten old-school šmrnc a syrovost. V seriálu je cítit snaha o ukázání drsnosti dávných pohanů spojená s šokováním diváka. Stuart bohužel točí v Netflix produkci, takže ho možná zastavila brzda pod názvem „korektnost“ a celé to je jen na oko. Ze stejného důvodu udělal i trochu rasový historický přešlap, ale na to si diváci této VOD musí prostě zvyknout.

Seriál je prosycen průměrně zvládnutými bojovými situacemi stejně jako jeho předchůdce. Opět zažijete bitvu o Kattegat, která nepřinese nic nového, ale musím smeknout klobouk před tím, kdo připravil bitvu o Londýn. Ta byla naprosto fantastická a tajil se mi dech. Doufám, že v další sérii mohu očekávat něco podobného. Kdo pozorně sleduje seriál, tak dostane pár nápověd, že v další nás čekají další dvě velké bitevní vřavy. Ale to je zatím jen má osobní polemika.

Seriál oproti svému předchůdci nenabízí moc inovací. Historie trochu postoupila v čase, jsou tu noví herci a styl seriálu byl zachován. Velké bitvy jsou skvělé a všechny ostatní průměrné. Děj seriálu je relativně zajímavý a vlastně i trochu důvod, proč Vikingové jako „národ“ nemohli vydržet do nekonečna. Byli trochu hloupí a neuvědomovali si, že pokud lemují svoji cestu k úspěchu mrtvolami svého lidu, nemůže to vést k úspěchu. Vládnout spáleništi není velká výhra a divákovi občas zůstane rozum stát, co je vlastně motivací hlavních aktérů. Nicméně to je opět osobní polemika a jsem zvědavý, kam se bude upínat další série, která je již natočená a měla by spatřit světlo světa začátkem roku 2023.