Nebe s.r.o. – Divoký západ / Oregon trail

Už potřetí se můžete potkat s komediální dvojící Daniel Radcliffe a Steve Buscemi v seriálu Nebe s.r.o.. Tématem této třetí série je divoký západ. Daniel Radcliffe vystupuje v roli vesnického kněze, který to vůbec nemá lehké. Jeho farnost a vesnice jsou na pokraji zkázy. Jediným rozumným návrhem je sebrat veškerou odvahu a vydat se na strastiplnou cestu do země zaslíbené, do Oregonu přes slavnou Oregon trail. Po cestě potkají psance na útěku (Steve Buscemi), což jim přivodí horké chvilky při konfrontaci s jeho bývalým gangem či lovcem odměn. Samozřejmě ani Americká příroda jim nedá nic zadarmo. No, mají se na co těšit.

To, že celý děj táhne geniální ústřední dvojice, jistě nemusím zmiňovat. Zbytek castingu známý z předchozích sérií je též vynikající. Je nádherné vidět, jak takto známí herci jsou ochotni jít do totálně ujetých projektů a na plátně předvést uvolněný herecký výkon. Jistě v tom hraje i roli, že z předchozích rolí mají vyděláno. Ale to teď není důležité.

Důležité je, že Nebe s.r.o. opět nebere žádné rukojmí a jede totální společenskou kritiku. Otevřeně kritizuje bezhlavé vlastenectví a nesmyslný americký sen. Kritizuje americký stav mysli vůči něčemu cizímu. A nejvíce si utahuje z křesťanství a mormonů, kterým v seriálu přezdívají „Normoni“.

Třešničkou na dortu jsou například i vtípky na moderní společnost, která stále častěji řeší LGBT komunitu, transgender, vegetariánství (v seriálu je vegetariánský saloon) a strach z prožití vlastního života. S tím je spojená geniální scéna, která seriálu udělala neskutečnou reklamu i mezi lidmi, kteří o jeho existenci do té doby nevěděli. Doporučuji si vyhledat na youtube heslo: She’ll Be Coming Around the Mountain When She Comes – Daniel Radcliffe. Tuhle upravenou verzi tradiční dětské říkanky už nedostanete z hlavy. To vám garantuji.

Celý seriál, jeho znělka a plakáty nevyjímaje, jsou zpracovány v příjemném vizuálu starých westernů ze 70. let. Armáda scénáristů dala hlavy dohromady a opravdu přemýšleli nad jemnými detaily pro autentický zážitek.

Všechny díly mají stopáž okolo dvaceti minut, což činí seriál velice rychle stravitelným. Tempo je dobře dávkované, i když poslední dva díly na rychlosti a na nápaditosti trochu ztrácí. Což je nakonec vyvážené epicky ujetým závěrem.

Seriál je určený pro lidi, co se nebojí trochu nadsázky a umí se nastavit na velké množství kritického humoru, který lízne důležitá společenská témata. Bylo by nasnadě porovnat děj a kvalitu třetí série s předchozíma dvěma, ale nemělo by to smysl. Každá série má svůj nápad a udržuje si svoji jedinečnost. Což je i jeden z důvodů, proč na Nebe s.r.o. koukám. Pokaždé překvapí.