Sorjonen

Kriminální vyšetřovatel Sorjonen patří mezi jednu z nejzajímavějších detektivních postav od dob Sherlocka Holmese nebo Hercule Poirota. Skoro šedesátiletý herec Ville Virtanen v této roli naprosto exceluje. Pětina obyvatel celého Finska si nenechali ujít premiéru prvního dílu, což je historický rekord ve sledovanosti finského seriálu. Stejně jako oni si postavu Sorjonena zamilujete. Při každém jeho nesmělém vtípku se budete upřímně smát od ucha k uchu a žasnout nad jeho intelektem.

Sorjonen patří mezi elitní vyšetřovatele zločinů ve Finsku. Pro svoje zvláštní techniky vyšetřování je uklizen do dočasného vyšetřovacího týmu (Útvar pro závažné zločiny) v městečku poblíž ruských hranic. Tím celý děj seriálu začíná. Kdo zná severské detektivky, jistě ví, co očekávat. Mrazivé severské drama každým coulem, které zabrousí do temných zákoutí sériových vražd, prostituce a obchodů s drogami. Málokdy v seriálů vidíte přímé násilí, ale záběry z míst činu ve spojení s představivostí dost často stačí k mrazení v zádech či magickému zvolání: „No ty vole!“. Celému duchu seriálu napomáhá studené podnebí plné sněhu a deště. Nic nevypadá tak drsně, jako cákanec rudé krve na čistě bílém sněhu. Chlad na kůži je doslova cítit. Kamera je vynikající a dlouhé záběry vás donutí se zasnít a začít plánovat dovolenou v některé severské zemi. Samozřejmě někde, kde nebudou vrazi, jako v seriálu. J

Celý seriál má tři série. Potěšilo mě, že se od prvního dílu počítalo, že série budou tři a budou spolu propojené. Je velice znát tento účel a přispívá to ke kvalitě seriálu. Není zde citelná snaha vydělat více peněz neustálou nástavbou a raději je zvolen náročnější postup s důrazem na kvalitu zpracování děje.

Děj by se dal rozdělit na takové tři hlavní linie. První je rodinný život Sorjonena. Tento vyšetřoval, má fotografickou paměť a dokáže většinu případů řešit ve svojí hlavě. Spojuje si jednotlivé střípky případu do obřího celku, aby v posledních minutách objevil, kdo je hlavní pachatelem. Za celé tři série snad ani jednou nevystřelí a nepoužije hrubou sílu. Jeho technika myšlení je geniální. Bohužel je s tím spjaté i trochu slabší sociální cítění. Neustálá touha po řešení dalšího případu trochu vadí jeho manželce a dospívající pubertální dceři.

Další dějová rovina je řešení menších dílčích případů. Každý případ se táhne přes dvě až tři šedesátiminutové epizody. Musím uznat, že kdyby každý díl měl to 15 minut kratší stopáž, neškodilo by to a udrželo by to více divákovu pozornost, která je vyžadována. Jakmile totiž na 5 minut od seriálu odpustíte, mohou zaznít důležité informace, které se propojí v třetí dějové rovině. Tato rovina se táhne přes všechny tři série a představí vám jednoho opravdu drsného hlavního záporáka. Máte se na co těšit.

S čím se také musíte vypořádat, je šílená záplava finských jmen. Chápu, že pro Fina budou naše jména taky komplikované. Já se ale občas ztratil, musel pauznout seriál a optat se, kdo ti Miikoo, Matti, Antti nebo Jussi vlastně jsou a kde už jsme je potkali.

Když tento hlavolam překonáte, budete si moci zapsat do deníčku, že sledujete jeden z těch lepších kriminálních seriálů svého života. Severské národy mají kriminálky v krvi. Seriál doporučuji, stejně jako to udělal Stephen King na svých sociálních sítích.