Mare of Easttown

Nejsem velkým znalcem pozdějších hereckých výkonů Kate Winslet. Většina jejich pozdějších filmů po roce 2000 mi přišly sice mnohdy zajímavé či avantgardní, ale nepovažoval jsem je za speciality, které musím vidět více než jednou. Milovníkům této herečky se omlouvám. Pro mě bude vždycky Rose z Titaniku a děvečka z Pera Markýze de Sade. Seriálová tvorba nebyla její doménou vůbec. Pár episodních rolí a hotovo. O to více jsem byl překvapen, když jsem dokončil seriál Mare of Eastown. Mini série na HBO Go s Kate v hlavní roli. Směle si dovolím říci, že je to její nejlepší seriálová role a i jedna z nejlepších v její kariéře vůbec.

V seriálu se podíváme do pochmurného a deštěm zalitého Eastownu v Pensylvánii. Malé městečko, které by se dalo považovat za komunitu a malá eko systém. Jedno člověka urazíte a jiný vám rozbije hubu, protože byl jeho bratranec. Pospolitost mezi obyvateli hraje v ději velkou roli. Celkovou harmonii ve městečku totiž naruší vražda. Mare/Kate je v roli hlavní vyšetřovatelky a musí se pustit do třídního boje a najít vraha mezi svými přáteli či známými. Co si budeme povídat, moc lidí jí na ruku nepůjde. Nepomáhá ani fakt, že ve vzduchu leží nevyřešený únos další obyvatelky města. Někdo si dokonce myslí, že by mohlo jít o spojitost a sériového vraha. Viníkem může být kdokoliv.

Druhou menší dějovou linií je řešení osobních problémů samotné Mare, která rozhodně není symbolem svaté policistky. Naopak je drsná, cynická a nebojí se sáhnout po zbrani. Bohužel to odnáší její rodina a nevyřešené otázky minulosti.

V hereckém obsazení hraje prim samozřejmě Kate Winslet. Je fantastická. Naučila se správný přízvuk, je správně sarkastická a ve tváři ji vidíte prožité rány osudu. Prvně za svoji hereckou kariéru použije zbraň. Což je jen taková malá zajímavost. Veškerou show utrhne pro sebe. Z hereckých kolegů jsou výraznější akorát Guy Pearce (Vetřelec: Covenant, Iron Man 3, Prometheus) a Julianne Nicholson (Já, Tonya, Podfuck, Outsider).

Atmosféra seriálu je temná a trochu svíravá. Ze všech postav cítíte drobnou zášť, a že mohou něco skrývat. Ale co? Celá atmosféra stojí na chování zmiňované komunity. Každá akce vyvolá reakci. Rodinná pouta znamenají více než zákon. Každá postava je napsaná s citem a neexistuje malých rolí. Mnohdy se v seriálu mihne někdo jen na pár minut. Nicméně i tak zanechá v divákovi stopu, protože, v  Eastown žijí jen výrazné postavy a divák okamžitě ví, zda danou postavu miluje či nenávidí.

Musím zmínit, že formát sedmi dílů po 55 minutách je naprosto v pohodě. Nenudíte se a pořád se na obrazovce něco děje. Nemyslím tím jen přestřelky, ale i rodinná drama na pozadí. Každá věta či posunek mohou a i nemusí hrát roli v příběhu. V tom je seriál jedinečný. Nechci nic prozradit, ale poslední dva díly jsou skvostné. Dojde i na šokující zvraty. V jeden moment jsem byl nadšený, že jsem uhádl, o co by mohlo jít. V druhém momentu jsem byl opět mimo mísu. Prostě špice.

Seriál jednoznačně doporučuji. Kate Winslet je famózní. Za mě to je její životní role. Seriál má skvělou atmosféru a zadrnká vám na vaši kriminalistickou strunu. Příběh je neotřelý s velkým množstvím vedlejších uliček přichystaných pro divákův průchod do tmy.