Papírový dům / La casa de papel (5. série část první)

Byl pátek třetího záři léta páně 2021. Dveře bytu byly zamčené, popcorn voněl bytem a 65“ 4K obrazovka byla připravena se opět ponořit do zlodějského dobrodružství.

Hned na začátku jsme si v domácnosti řekli, že koukneme na první tři díly a dva si necháme na sobotu. V jednu ráno při závěrečných titulcích pátého dílů první části páté série bylo jasno, že tento slib minulosti je pasé.

Děj seriálu asi všichni znají, ale raději ho lekce nastíním. V první dvou sériích banda velice sympatických zlodějů na okraji společnosti vykradla státní tiskárnu peněz. Prakticky mají dost financí na dožití skvělého života kdekoliv na světě. Nudí se a lidskou chybou jednoho člena bandy chytí a zavřou do lapáku. Zbytek ho chce dostat ven v následujících třech sériích seriálu. Pod vedením úžasně chytrého vůdce pod krycím jménem Profesor se pouští do loupeže zlata ze španělské národní banky. Cílem je nejen znásobit svůj majetek, ale během loupeže osvobodit svého kamaráda. Samozřejmě i ten nejdokonalejší plán má svoje úskalí.

Tento seriál patří mezi nejsledovanější díla z dílny Netflixu a vždy se umísťuje na horních příčkách hodnocení ve všech recenzích. Pravděpodobně tomu nebude jinak ani po zveřejnění první části páté série. Na druhou stranu je tu majestátný okamžik, kdy po celkově třiceti osmi odvysílaných dílech, celý kolos zaškobrtl a doufám, že v posledních pěti dílech nepadne na hubu.

Co stojí za tímto pocitem? Především fakt, že tvůrci pořadu z nepochopitelného důvodu natáhli stopáž. První loupež trvala 22 epizod, měla svižné tempo a bylo to něco nového. Hlad po tomto žánru logicky přivedl na světlo světa i pokračování, jenže má mít trvání 26 epizod. Ok, čtyři díly nejsou velký rozdíl. Jenže posledních deset epizod vyjde postupně ve dvou částech s odstupem tří měsíců. Něco podobného jsme viděli u seriálu Lupin a už tam mi to přišlo na hlavu. Nevím, jak vy, ale já raději koukám na seriály v nějakém rozumném čase a každé čekání rozmělňuje moji pozornost a snahu seriál dokončit.

Pořád se ale mohu držet myšlenky, že to jsou jen čtyři díly navíc (i když na ně musím čekat několik měsíců). Bohužel, i tento nízký přídavek stopáže znamená pro seriál tohoto typu nechtěné opakování motivů a i nápadů, které byly v prvních sériích to, co vystřelilo seriál až do nebes stříbrného plátna.

Pozorný divák tedy jednou za čas řekne: “tohle už tady bylo, ne?“. Bude mít bohužel pravdu. Tím se rozsypává i logika a pospolitost děje. S trochou štěstí i odhadnete, jak bude děj pokračovat atd. Nejhorší na tom je, že osobně cítím, že tohle natažení stopáže nemá moc velký účel a nezvedá kvalitu seriálu jako takovou. Na druhou stranu dává prostor velkému množství flashbacků, které vám vypráví minulost vámi milovaných kasařů. Bohužel občas vypráví minulost i postav, které umřeli během první loupeže. Chápu i tvůrce, že tyto vzpomínky nemohli dát do prvních dvou sérií, protože by se děj naředil a seriál by nedostál takových ovací. Bohužel tohoto černého Petra si lízla loupež druhá.

Nicméně i tohle poznávání minulosti postav má svoji světlou stránku. Je totiž klíčovým faktorem pro poznání duše a mysli jednotlivých hlavních postav. Každý divák se tak může zamilovat a sledovat osud své oblíbené postavy. Přežije to? Nepřežije to? Pouštěj další díl. Tohle přesně autoři chtějí. Bohužel já asi nejsem typickým divákem. Já preferuji akci, logický a promyšlený děj, o kterém vím, že autoři umí vytvořit.

Je to vlastně takový oxymóron, který má za výsledek mnoho názorů a mnoho emocí, což je vždycky lepší, než kdyby show nikdo neřešil.

Ale co Vám budu nalhávat. Už z úvodu víte, že jsem nové díly zhltnul jako hladový bernardýn mísu řízků na svatbě. Seriál i přes naředění děje různými flashbacky a přidanou stopáží stojí za to. Není to takový požitek jako první dvě série. Ale stále to má šmrnc. Všechny akční scény jsou naprosto super. Sound design je na jedničku. Zažijete mnoho zvratů. Některé budou sice opakované, jak jsem psal výše, ale ten zbytek vás přiková ke gauči.

Postavy v seriálu jsou naprosto perfektně napsané. Ten úspěch seriálu stojí především na nich. Ačkoliv se jedná o bandu lupičů, tak nějak je berete za kladné postavy, protože okrádají mocnáře a zkorumpovanou vládu. Nikoliv běžné lidi. Z plejády charakterů si každý vybere ten svůj oblíbený a doufá, že vydrží až do konce. Při každém utrpení nebo vypjaté akci cítíte tu přicházející bezmoc. Všude je cítit, že i když naše banda má neomezenou finanční podporu a perfektní výcvik, stále to jsou lidé, kteří se ze všeho chtějí ve zdraví dostat. Mají svoje sny, svoje lásky. Jsou jako my. Tohle dělá seriál silným a je to důvod, proč ho stále mohu doporučit.

Shrnutí: Akce je perfektní a kvalita děje je stále vysoká. Tempo občas pokulhává a dojde na opakující se motivy. Nicméně pořád jde o to nejlepší, co můžete na Netflixu vidět.

Musíme to čekání na posledních pět dílů vydržet!