Had / The serpent

Otrava jedem patří do oblíbeného portfolia skonu panovníků a Vávry (pozn. Maryša). Ale vy prostě jedu do kávy nechcete. Seriál Had je přesně takovým průvodcem otravou jedem.

Většina děje se uskuteční v asijských zemích v 70. letech minulého století. Zatímco u nás frčí komunismus a cenzura, občané USA a dalších svobodnějších zemí cestují po divoké Asii, která je pro ně symbolem svobody. Jsou znudění tou pohodou u sebe doma. Chtějí si dát trochu do nosu někde jinde a třeba po cestě zpět propašovat nějaké drahé kameny, za které si ve svojí domovině koupí zánovní auto. Na tyhle hipíky čeká had jménem Alain Gartier/Charles Sobhraj. Získá si jejich důvěru, odvede je do svého luxusního doupěte a nabídne jim drink. Co by se mohlo tak stát? Musí to bééét Maryšo?….. Prostě od Alaina se neodchází, pokud sám nechcete.

Tento světoznámý travič není výplodem choré mysli scénáristů, nýbrž reálná postava. Její seriálový příběh je inspirovaný reálnou bytostí, což dodává seriálu punc správného thrilleru. Pro větší autenticitu příběhu hraje výběr zkušených i méně zkušených herců, kteří jsou opravdu podobní reálným živoucím kriminálníkům. Alain a jeho pohled vás probodnou do duše, až vás zamrazí v morku kostí. Ztvárnění jeho ledového klidu, když přemýšlí, jak svou oběť dostane je geniální.

Pro ještě větší autenticitu jsou úvodní záběry důležitých scén točeny ve formátu 4:3 s nějakým retro-filtrem, aby záběry vypadaly jako pořízené před 50 lety. Tento trik jsem ocenil.

Celý komplet obsahuje 8 dílů po hodině stopáže. Může se to zdát hodně, ale hluchá místa v seriálu nejsou. V každém díle máte dvě dějové linky. První, která je souvislá, jde kontinuálně napříč všemi díly. Linka mapuje určité období Alainova života, kdy jeho zločiny zaznamenala média a jistý pan Knippenberg z nizozemské ambasády. Tento úředník si vzal za smysl svého života, že dostane Alaina za mříže, i za cenu svého soukromého života a kariéry.

Druhá dějová linka je retrospektivní. Vždy vypráví události navázané na konkrétní díl v první lince. Vypráví, jaký byl Alain v minulosti. Co byly jeho pohnutky pro spáchání zločinu. Jací jsou jeho rodiče a jaké byly jeho oběti. Vše pak krásně zapadne jako dílek puzzle a připraví vás na poslední dva závěrečné díly, které zavadí o útěky z vězení, korupci ve státní sféře a štvanici napříč Evropou.

Tenhle projekt patří do toho lepšího, co bylo v poslední době vytvořeno. Je plný napětí. Ochromí vás tím, jak dokáží být sériový vrazi klidní, zatímco provádí ty nejhorší zločiny na svých nic netušících obětích. Na mě extrémně působil i styl smrti otravou. Nevidíte to v seriálech každý den a ta bezmoc obětí na vás z obrazovky přímo dýchne. Seriál není pro slabé povahy, kterým vadí trochu toho blinkání. Nicméně ty nejhorší záběry jsou většinou mimo kameru, takže se to dá ukousat. Seriál mohu jedině doporučit.

A nebojte. Tento seriál rozhodně nebude otrava. J