Clickbait

Nick Brewer je rodinný typ. Učí na střední škole, má manželku, sestru a děti. Nic nečekaného až do doby, kdy jednou nepřijde domů a na youtube se objeví video, kde je v hlavní roli pravděpodobně proti své vůli. Předává však velice jasnou zprávu na obřích kartonových cedulích s textem: Zneužívám ženy. Pokud toto video bude mít pět milionů zhlédnutí, zemřu. Rodina začíná jednat, osloví policii, ale jak to známe ze sociálních sítí, view counter jede opravdu rychle. Dochází na společenské odsouzení a i samotná rodina občas začne pochybovat, zda je Nick opravdu takový, jakého ho znají. Zda to není jen klam, se samozřejmě dozvíte v seriálu. Nerad bych více prozradil.

Herecké obsazení je naprosto neutrální, složené z různých amerických seriálových herců. Mezi nimi zkušenostně vyniká právě představitel Nicka Brewera v podání Adriana Greniera (Ďábel nosí Pradu, Hartova válka).
V negativním slova smyslu ještě vyniká je Zoe Kazan, která hraje Nickovu sestru Piu. Pia se snaží brutálně angažovat ve vyšetřování a za to jsem jí totálně nesnášel. Jednak je absolutně nezajímavá, má otřesné chování a strká nos, kam nemá. To o strkání nosu je v tomto seriálu podivuhodným trendem, protože se o to pokouší každá druhá hlavní postava. Všechny jsou nesmyslně zapojované do vyšetřování a náhodou mají kámoše hackera, který samozřejmě najde klíčová fakta, bez kterých by ta „debilní“ policie nic nezjistila. Do toho všeho jsou všichni svědci zmatení/pomatení a úplně bezdůvodně mlží pravdu, která by mohla pomoci. Tudíž vyšetřování a chování postav je někdy krapet fraška.

Na druhou stranu seriál nabídne opravdu neotřelý koncept vyprávění děje. Každý z osmi dílů seriálu vypraví a ukazuje osud jiné hlavní postavy. Tímto způsobem dochází k pomalému rozplétání celé hádanky. Doporučuji si nečíst názvy kapitol, protože vám mohou prozradit, kdo další bude hlavním aktérem, i když daná postava třeba ještě nebyla v ději zmíněná. To se dvojici tvůrců povedlo. Jen mohli trochu více šlápnout na plyn a z osmi epizod udělat třeba jen šest a eliminovat tím pár hluchých míst v padesáti minutové stopáži.

Také se mohli trochu více zaměřit na tématiku internetu a jeho úskalí, protože minimálně v prvních dílech je to klíčový faktor. To jak se lidi chovají na sociálních sítích, jak prahnou po senzaci i za cenu rizika poškození cizího člověka. Jistě by to příběh trochu okořenilo.

Minisérie Clickbait nabídne neotřelé a zajímavé vyprávění děje. Trochu škobrtne popuštěním uzdy hlavních postav, ale vše se udrží v kolejích tak, aby divák mohl s dobrým pocitem dílo dokoukat. Velice nečekaný je i závěrečný plot twist, který diváka opravdu překvapí. Brutálnost sama.

Jo a nezapomeňte tuhle recenzi sdílet na Facebooku a youtube.:)