Super Bomberman R Online (2020) + Among Us (2018)

Among US

Tahle multiplayerová bomba v roce 2018 ohromila hráčskou komunitu. Během května 2021 byla zadarmo na platformě Epic. Nepolíben tímto titulem jsem se jal jej otestovat.

V této hře jste vysazen ve vesmírné raketě letící kamsi. Pro výhru musíte v časovém intervalu několika minut provádět činnosti pro údržbu lodi. Pokud je nestihnete provést, hra pro vás končí. S tím vám pomáhají další hráči, takzvaní crewmates. Naneštěstí, někteří z nich mohou být Impostoři/sabotéři. Ti mají naopak za úkol loď poškozovat a ostatní hráče v tajnosti odkráglovat. Nastává boj o holý život.

Hlavní hybatelem hry je pak sociální interakce. Jakmile někdo najde mrtvolu, všechny z lodi svolá k poradě. V tu chvíli mohou všichni hráči v angličtině komunikovat, říci, kde byli, co dělali a zda někdo neviděl vraha. Takové městečko Palermo ve vesmírné lodi. Impostor naopak chce všechny svést na scestí. Po několika desítkách sekund se hlasuje, zda bude někdo vyhozen z lodi či nikoliv. Pokud na lodi nezůstane jediný Impostor, vyhrává strana dobrých a v opačném případě vyhrávají sabotéři.

Hra nabrala na popularitě především v polovině minulého roku kvůli velkému množství streamerů, kteří hru hráli. Musím přiznat, netuším proč.

Samotná premisa hry, kdy hráči musí dedukovat, kdo by mohl být vrahem, je atraktivní. Bohužel hra samotná dojíždí na lidský faktor, nedisciplovanost a neúměrně rychlé tempo hry.

Příkladem je hra za Crewmates. Dávalo by logiku se držet ve skupinkách, pozorovat okolí a pomalinku plnit zadané úkoly ve formě miniher. Nedávat Impostorům prostor pro vraždu. Realita vypadá tak, že po odstartování časomíry se většina členů posádky s hurónským křikem rozběhne po lodi. Vy se snažíte s rozumem v hrstech k někomu připojit a doufáte, že to není Impostor. Což se dozvíte hned za prvním rohem. Pokud dokonce při nějaké minihře uděláte omylem chybu, třeba protože jste začátečník. Zbytek lidí vás nemilosrdně vyhodí z lodi, protože jste ihned označen za sabotéra. Hra tedy spíše připomíná deathmatch v quake life než dedukční 2.5D arkádu.

Pokud se vám jednou asi za deset kol poštěstí, že jste vybrán jako sabotér, zjistíte, že tahle část je mnohem zábavnější. Snažíte se najít slabý kus a rychle ho oddělat. Bohužel, pokud vás náhodou někdo zahlédne, jste většinou instantně v řiti. Jakmile se začnete obhajovat, málokdo na to bere zřetel. Nic jako presumpce neviny nečekejte. Stádo se valí dál a jako největší zábavu vidí v tom, jak někoho vyhazují z lodi. Hlavně, že to nejsou oni. Není čas, lamat si hlavu, kdo je kdo. Opět tu také potkáte problém se začátečníky. Než si stihnete hru za sabotéra pořádně vyzkoušet, dost často uděláte banální chybu a letíte. Pak musíte odehrát hromadu kol, než na vás opět vyjde řada a celé tohle kolečko se opakuje.

Tento herní model je více sociálním experimentem a ukázkou davového šílenství, než logická kriminalistická hříčka. Byl jsem zklamán. Ovšem je pochopitelné, že čím více volnosti hráčům dáte, tím to bude bláznivější. Podívejte se na hry v CS:Go. Sedmdesát procent lidí hraje základní hru jako Deathmatch bez kousku taktiky. Ti, kdož chtějí hru posunout na vyšší úroveň, jsou zadupáni do země. Takže pokud s touto hrou budete začínat a bude vás bavit více, než mě, pak vám radím vydržet. Po nabrání zkušeností je hraní za Impostora zábava. Pokud hrajete se zbytkem posádky, vždy záleží, jací lidé se k vám připojí. Je jen na vás, kde je vaše hranice, kdy vás hra začne bavit. Já tuhle hranici bohužel nenašel, ani u hry zdarma.

Super Bomberman R Online

Schválně by mě zajímalo, kolik z vás pařilo původního bombermana. Mám v živě v paměti, jak zhruba před dvaceti lety jsem seděl s kámošema u jednoho počítače, a tísníme se na jedné klávesnici. Ano, hráli jsme Atomic Bomberman, nástupce Bombermana. Dokonce jsem jednou nešel na tréning floorballu, jen abychom mohli s kámošema pařit dál.

Už jsem myslel, že tenhle pocit nikdy nezažiji. Herní stáj KONAMI mě však úžasně překvapila. V červenci dali nového bombujícího panáčka zadarmo na Steamu. Ihned jsem hru nainstaloval a ten 20 let starý pocit je zpět. Akorát v novém a inovovaném kabátu.

Princip hry je jednoduchý. Jste v 2D aréně s dalšími živými hráči a váš panáček může pokládat bomby, čím se snaží ostatní hráče vyhodit do povětří. Při pohybu v aréně sbíráte různé bonusy, které vám v boji pomohou, ale třeba i uškodí. Můžete mít bomby, které se při odkopnutí odráží od zdi, bomby, které bouchají skrz bariéry, nekonečný plamen skrz celou arénu a tak podobně. Hra vyžaduje trochu taktiky a hlavně brutální postřeh a orientaci v aréně. Není výjimkou, když v jeden moment je na obrazovce 10 různých bomb a vy jen doufáte, že tam kde právě stojíte, to přežijete.

V Konami vědí, že musí do hry vnést něco nového, aby uspokojili vysoké nároky moderních online multiplayerových hráčů. A co je nejsnazší? Prostě všechno zvětšit. Takže na mapě není jedna aréna s osmi hráči, ale 16 arén po čtyřech. Každých 90 sekund zazní alarm a některé arény se pro hráče uzavřou. Vy freneticky hledáte, kam se přemístit a bitva pokračuje do té doby, dokud nezůstane jedna aréna s těmi nejlepšími. Na adrenalinu krásně přidává moderátor, který hlásí, kolik hráčů zbývá do konce.

Za každou úspěšnou činnost ve hře dostáváte body a rostete v žebříčku hráčů. Pokud pokoříte nějaký milník, dostáváte odměnu ve formě skinů, nové muziky a i speciálních postav, které mají speciální schopnosti typu dočasné neviditelnosti atd. Vše si samozřejmě můžete koupit v rámci předplatného a mikrotransakcí.

Což nás vede k malé vadě na kráse. Tím, že aréna potřebuje 64 hráčů, bere každého, kdo se náhodně namane. Občas teda potkáte borce, kteří pokořili o desítky více milníků a mají naboostované postavy a schopnosti. Pořád je malá šance, že udělá chybu. Bohužel pokud se s někým takovým dostanete do top 4 v aréně, máte pramálo šancí uspět. Naštěstí se to nestává tak často.

Hra si udržuje vysokou úroveň zábavnosti. Dává hráčům to, co chtějí nejvíce. Zábavný gameplay, výzvy a možnost stát na piedestalu, když pokoříte všech 64 hráčů v aréně. Ten pocit je k nezaplacení. Garantuji vám, že jakmile nového bombermana okusíte, těch pár rychlovek si budete chtít střihnout každý den. Takže Ready, Go!!!