Kingdoms reborn (2020)

Příběh studia EarthShine je poměrné jednoduchý. Jeho zakladatel se rozhodl udělat budovatelskou strategii, která bude podobná hře Anno, jen s daleko lepší mechanikou a propracovanějšími principy. Začal programovat. Jakmile měl první beta verzi, pustil jí do světa společně s dedikovaným Discord kanálem. Zde mu každý mohl napsat ke hře připomínku. Za několik měsíců se hra neskutečně rozrostla. Většinou o návrhy od hráčů pro hráče. Nyní je hra v Early Access na Steamu a ještě rok bude. Hra neskutečně roste a každé dva měsíce má velký patch, který strategii posouvá výš a výš na žebříčku kvality. Což je úžasná frekvence vývoje vzhledem k tomu, že dle dostupných informací má studio zatím jen dva členy a jednoho externistu na hudbu.

Prodaných je přes dvě stě tisíc kopií a zřejmě plno lidí vyčkává, jak celá hra v roce 2022 dopadne.


Příběh hry je nevýrazný a především úplně nepodstatný. Jste vůdce skupiny osadníků, kteří hledají nové místo k osídlení, aby utekli před velkou zimou a morem v předchozím bydlišti. Je jen na vás, zda neumřou hladem či zimou.


Čímž jsem zmínil hned první dvě potřeby, které jsou pro vaše fungovaní důležité. Hra je opravdu komplexní, ale vždy si musíte hlídat, zda mají vaši lidé co jíst, kde spát a zda mají v zimě dostatek paliva do krbu.

Klasicky, základní suroviny musíte těžit. Dřevo získáváte kácením stromů. Z toho můžete postavit domy a zároveň je vytápět. Abyste měli co jíst, postavíte třeba rybářskou chatu, vystavíte farmu na houbu, postavíte dobytčí farmu nebo začnete pěstovat plodiny, jako jsou brambory, zelí a obilí. Vše zní opravdu jednoduše. Jenže tak úplně není. Ve hře hraje roli úrodnost zeminy, kde plodiny zasadíte a zároveň je zisk potravin podmíněn i střídáním ročních období. Takže už musíte začít kalkulovat, zda vám stačí vypěstovat hodně potravin a přes zimu vydržet anebo vsadit na celoroční farmy zvířat, které jsou ale nákladné na údržbu. Na druhou stranu, když máte ovčí farmu, tak kromě masa získáváte i vlnu, které se později může hodit na výrobu oblečení, a ze začátku ji můžete prodávat.

Čím vaše osada roste, má vyšší nároky na obživu i teplo. Proto jste nuceni expandovat a začít například těžit uhlí, které je následně základním kamenem průmyslové výroby. Dále můžete těžit kámen, písek, jíl, železo, zlato drahokamy a mnoho dalšího. Vše na sebe navazuje a je dobré přemýšlet, kolik čeho budete potřebovat, abyste uspokojily veškerou poptávku. Pokud se vám to nepodaří, lidé budou nešťastní a začnou méně pracovat. Což je stále ta lepší varianta. Když nebudou mít kde spát, prostě odejdou z města.

Zajímavým mechanismem i postupování v dobách. Ve většině her staří postavit určitou kombinaci budou a pak můžete postoupit do další éry. Tady ne. Abyste mohli využívat další vymoženosti průmyslu a otevřít si možnost stavby pokročilých budov, musíte v době předchozí zajistit lidem veškeré luxusní produkty. Hra vás tím nutí si budovat správnou logistiku a ovládnout základní mechanismy hry, než vás pustí dále. Ze začátku vám stačí každému obyvateli dodat dostatek topiva, nějaký nábytek, hliněné nádoby a pivo. Jakmile ale začnete postupovat do pokročilejší fáze hry, lidé budou chtít šperky, knihy, kvalitní oblečení atd. Vy na jejich potřeby musíte reagovat.

Hra je velice komplexní, ale ne tolik jako třeba Factorio. V Kingdoms reborn si všechny mechanismy velice rychle osvojíte a začne to být pro vás zábava. Když pro vás vaše území začne být malé, začnete stavět obchodní stanice a vytvářet další a další kolonie, až osídlíte celý kontinent. Ten pocit, když vše nakonec elektrifikujete, je k nezaplacení.

Ohledně obtížnosti bych zmínil a především doporučil všem začínat na snadnou obtížnost. Mechanismy jsou sice jednoduché, ale je potřeba si je nechat zažít. Já začal na trochu těžší obtížnost, a když mi během první zimy pomřela půlka osady hladem, nebyl jsem moc nadšený. Takže restart a jedeme dál. Vždycky jsem se naučil o chlup více, než předešlé hře. Hra používá matematiku pro výpočty různých spotřeb, a jak si dlouhodobě stojíte, což vám musí přejít do krve.

Pokud byste chtěli hrát se svými kamarády v kooperaci, tak samozřejmě můžete. Dokonce můžete hrát i proti sobě. Nicméně si nepředstavujte nic ve stylu Age of Empires. Zde se území dobývají vlivem, vazalstvím, malými válečnými hrozbami a sabotážemi budov. Prostě děláte vše pro to, aby lidé v kamarádově městě byli nešťastní a po nějaké době se přidali k vám. Opět se vracíme tedy k tomu, že je to hlavně o budování a nikoliv o boji.

Kamarádů se může připojit až osm a pak teprve začne ta pořádná budovatelská strategie, kde každý kousek země, kde můžete těžit železnou rudu, začne pořádně hrát roli.


Hra je v early Access a tudíž prý mohou nastat nějaké pády hry, pokud máte slabé paměti RAM na málo GPU paměti. Já osobně jsem nezažil jediný pád nebo problém. Grafika je klasicky izometrické 3D a vypadá spíše jako něco 5 let starého. Nicméně chápu, že zde tvůrce více klade důraz na nápad a promyšlenost, než aby se zaměřoval na krásně prokreslené textury brambor, když je v košíku nese do sýpky váš občan. Takže vždy přenášená surovina levituje kousek nad hlavou daného človíčka. Oproti tomu animace pěstování surovin a sklizně je super. Vidíte, jak z malého obilí roste velké, láme se ve větru a poté je sklizené do úhledných otepí. To stejné u vinné révy atd.

Celou hru vás bude doprovázet libozvučný uklidňující soundtrack od Alistair Lindsaye, který složil hudbu pro Prison Architect nebo Far Cry: New dawn.


Kingdoms reborn je strategie, která si jistě zaslouží vaší pozornost. Nevím, zda se jí prodají miliony, ale věřím, že tuhle příčku bude atakovat, až bude v plné verzi. Nicméně vy už teď můžete být u zrodu téhle hry a třeba zrovna váš nápad bude implementován.

Hru jsem sice dostal jako dárek, ale za těch dvacet euro byla moc fajn a dvacet hodin herního času o tom vypovídá. Když vás začne nudit single, můžete s kámošema přejít na multiplayer a zas zažít něco nového. Největší slabinou hry je její grafika. Je však jen na vás, zda jí dokážete překousnout a užít si opravdu krásně komplexní svět téhle budovatelské strategie.

Takže nezapomeňte, jídlo, domov a teplo. To je klíč k úspěchu.