Mad Max (2015)

Všechny vždycky zajímalo, jak bude pokračovat poslední film ze ságy o šíleném Maxovi. Herní studio Avalanche jim tedy připravilo interaktivní odpověď v podobě počítačové hry. Ovšem studio samotné tvrdí, že to není přímé pokračovaní a že je to „jen“ náhoda.

Mad max je akční adventura typu „loot and shoot“ s prvky sandboxového RPG. Tím hlavním prvkem je, že hra má poměrně propracovaný příběh, zajímavé postavy a finále hry je prostě spektakulární. Příběh o pomstě je hlavním tahounem hry. Max přišel o svůj vůz i vybavení. Jedinou šancí jak vše dostat zpět je spojit se se zohyzděným automechanikem a vylepšit jeho auto Magnus opus tak, aby vyhrálo smrtící závody v temném Gas town.

Abyste Magnus opus vylepšit, přebírá slovo Loot and shoot část hry. Vaším úkolem je jezdit po pustině, sbírat součástky pro automobil a shánět SCRAPS, což je v této hře platidlo pro vylepšení Maxova vybavení. Během své cesty potkáte i nějaké spojence, kteří jsou majitelé pouštních pevností. Aby vám důvěřovali a poskytovali výhody, musíte jejich pevnost vylepšit. Takže se zase vrátíte do pustiny a plníte pro ně různé úkoly. Kromě běžných šarvátek v pustině můžete i dobývat nepřátelské pevnosti, které vám po obsazení generují scraps. Jakmile vymýtíte všechny nepřátele z konkrétní oblasti, je oblast vaše a odemknou se vám třeba nějaká speciální vylepšení pro vás nebo váš bitevní automobil.

Herní mechanismus je poměrně jednoduchý a téměř stejný jako ve hrách s Batmanovskou tématikou. Veškeré šarvátky tváří v tvář jsou realizovány pomocí pěstí, nožů a komb. Na střelbu dojde jen výjimečně a to z důvodu velice omezeného množství munice. Hlavní pozitivní devizou jsou souboje aut a ničení nepřátelských kolon převážející palivo. Souboje jsou svižné, brutální a velice zábavné. K ničení nepřátelských vozidel můžete používat kopí s výbušninou, vaši brokovnici anebo harpunu, kterou ve stokilometrové rychlosti nepříteli urvete zadní kolo, a on jen kouká, jak se jeho vehikl stává neovladatelný. Prostě lahoda. S tímto je spojené vylepšování vašeho vozu, které je naprosto perfektní. Můžete libovolně měnit gumy, karoserii, motor, tlumiče, výfuk a arsenál, podle prostředí a situace, kde chcete bojovat. Úplně se mi vrátila radost, jakou jsem měl, jsem hrál prvně „Need for speed underground“ a mohl si káru vymazlit podle sebe. Ve hře Mad Max prostě jen vylepšujete místo auta vaše bojové monstrum.

Jediným negativním aspektem je hry její délka. Dohrát rozumně hru a mít Maxe i auto vylepšené na maximum mi zabralo 47 hodin herního času. Abyste dohráli celou hru, jistě by stačilo třeba jen 40 hodin, ale tak či onak, půlku této doby jen jezdíte po pustině a sbíráte scraps, které nutně potřebujete k zakoupení vylepšeních. To je bohužel nudnější část hry. Jakmile dobýváte pevnosti, ničíte konvoje nebo hrajete příběhové mise, je to boží.

Hru jednoznačně doporučuji a je to jeden z mála kousků, které jsem ve svém životě dohrál dvakrát, stejně jako třeba GTA V. Doporučuji překonat sérii několika lootovacích hodin na začátku hry a pak si naplno užít druhou polovinu. Nicméně jsem při hodnocení trochu ovlivněn tím, že jsem milovník Mad Max a postapo serií. 🙂

Dohráno podruhé a asi ne naposledy…