Dům tisíce mrtvol / House of thousand corpses

Hororová klasika, která hraničí s komedií a bizárem.

V roce 2003 se muzikant a majitel hudebního studia Rob Zombie (Robertov Cummings) rozhodl, že by kromě klipů pro Ozzy Osbourne a kresleného filmu Beavis and Butthead mohl natočit nějaký ten béčkový horor a zapsat se tak do historie kinematografie. Aby to neměl jednoduché, rozhodl se, že to bude hned trilogie a postará se o scénář, režii a hudbu.

Film Dům tisíce mrtvol nemá nějaký speciální děj. Skupina přátel se vrací domů skrz jih USA a na své cestě sbírají záznamy o kuriózních lokacích Ameriky. Jednou takovou lokací je i strašidelný dům kapitána Spauldinga, kde se dozví o místní hororové legendě, kterou je hrob doktora Satana. Jak jistě tušíte, hledání této memorálie nebude dobrým nápadem a dojde na boj o přežití. Film má necelých 90 minut a tudíž není čas na hluchá místa. Což je jistě fajn.

Nedokáži se úplně vcítit do situace, jak tento film lidé vnímali na přelomu milénia, když už slasher horory nebyly něčím výjimečným. Já tento snímek považuji za klasiku, kterou jsem ve svém životě viděl již třikrát a vždy mě pobavila svojí surovostí, maskami a hlavně šíleným hudebním doprovodem Roba Zombie. Kamera je stabilní a pro vyplnění hororové atmosféry se někdy stává rozostřenou a vrací se kvalitou o 20 let zpět. Lokace ve filmu jsou krapet plastické, ale o to více šílené a smyslu zbavené. Takže se podíváme do domu šílené rodiny Firefylových, do podzemních kobek, budete pohřbení zaživa a okusíte zmiňovaný dům hrůzy pana Spauldinga v podání skvělého Sid Haig, který zemřel minulý rok ve věku 80 let, a bylo to trochu symbolicky po natočení posledního dílu této trilogie. Naopak herec Dennis Fimple zemřel ihned po natočení tohoto snímku. Dům tisíce mrtvol si nevybírá.

Nicméně pozornému divákovi neujde pár zajímavých drobností odkazující na šílené zločiny z reálného světa. Ve filmu je zmíněn seriový vrah Ed Gein, také zde zazní úryvek z básně známného britského okultisty Aleistera Crowleyho, rodiná videa fireflyových nápadně připomínají videa, co točila sekta Charlese Mansona a mnoho dalšího. Jedná se o klasickou filmařinu, kde se místo rekvizit používali skutečné nože a sekery a některé děsivé scény byly dokonce natočeny ve sklepě Roba Zombie.Tento film doporučuji milovníkům trochu bizarních béčkových hororů, které neničí pohled na rozložené družstvo roztleskávaček. Všem ostatním tu jistě brzy doporučím něco jiného.

Na CSFD 57 %. Kdo dal malé hodnocení, nechť se bojí doktora Satana. 😃