Dva papežové / The popes

Cenami ověnčený film o papežské stolici, jenž je inspirován skutečnými událostmi.

Mnozí z vás pamatují, když v roce 2013 došlo k nečekané abdikaci žijícího papeže Benedikta XVI a nástup pokrokového papeže Františka. Pro mnohé je to nevýznamná událost a tento film vám vysvětlí, co za změnou bylo a proč bychom měli mít toto datum v paměti z historického hlediska.

Herecké obsazení tohoto snímku je famózní a bojím se, že trochu funguje jako rozloučení s Anthony Hopkinsem, který ve svých 81 letech famózně hraje papeže Benedikta XVI. Věříte mu každou maličkost. Jeho striktní názory v církevním světě a ji jeho snahu ututlat skandály, kterým musela církev před deseti lety čelit. Nevím, zda to bylo svědomí nebo nepochopení moderního světa, ale vše eskalovalo rezignací. Papež rezignoval na svoji funkci (událost po necelé tisícovce let) a přenechal ještě za života svoji funkci svému nástupci. Na jeho místo nastoupil současný papež František, který je ztvárněn další hereckou legendou, Jonathanem Prycem, který se naposledy objevil ve filmu „Muž, který zabil dona Quijota“.

Tato herecká etuda o dvou titánech stříbrného plátna nám poodhalí další zajímavé věci ze života papeže. Pro lidi jako jsem já, kteří sledovali už seriály Nový a Mladý papež, tak pro ně moc nového nebude, nicméně to by je nemělo odradit. Ve filmu vysoce cením poodhalení minulosti papeže Františka. Záběry z jeho minulosti dodávají filmu třetí rozměr a odkloní vše od jednoduchého komunikačního dramatu k něčemu většímu. Snímek poukázal na fakt, že i cirkevní hodnostáři jsou normální lidé a dostávají se do konfliktů všedních i nevšedních. Jsou ovlivněni chodem světa, jeho politikou a ekonomikou. Za každým kardinálem a biskupem je dlouhá životní cesta.Mezi negativní aspektu filmu patří občasná pomalost filmu, ale pevně věřím, že to byl záměr, jak umocnit atmosféru. Částečně mi nesedělo, že při záběrech z minulosti papeže Františka jsou některé události nejasně vysvětlené a je potřeba trochu „googlit“, abyste si propojili souvislosti. Teda pokud se nezajímáte o politiku v Argentině v posledních 70 let. Malý neduh ještě vidím o trochu roztřesené reportérské kameře. Ale taktéž v tom vidím záměr tvůrců, aby dodali trochu art šmrncu a mohli si sáhnout na ceny na festivalech.

Máte rádi komunikační drama? Chcete se dozvědět něco o zákulisí církve? Chte znát život papeže Františka? Je to film pro vás.Na CSFD 79 % a dá se s tím asi souhlasit.