Šílený Max univerzum / Mad Max univerzum

Nedávno jsem tu recenzoval počítačovou hru Mad Max z roku 2015, které je nepotvrzeným sequelem filmu Mad Max: Fury Road. Hra mě opět nabila energií se podívat na všechny 4 filmy v této tématice a v tomto maratonu mi hravě sekundoval Jirka Livora Photography. Mimochodem, Jirka už paří hru taky. 😃

Za celým konceptem stojí George Miller, který tento rok oslavil 75 let a je stále čilý a plánuje točit další film, kterým by univerzum uzavřel a vyplnil poslední hluchá místa. Šílený Max je Millerovo dítě, které si nenechal nikým vzít a u všech filmů se postaral jak o scénář, tak o režii a to je jeho devízou. Ostaní filmy co Miller natočil, nesahají Maxovi bohužel ani po kotníky. Jedná se o „Babe 2: prasátko ve městě“ a „Happy feet“. „Čarodějky z Eastwicku“ byly sice famózní, ale zde se Miller staral pouze o režii.

První díl Mad Max byl v roce 1879 nejen neotřelým postapokalyptickým konceptem, ale zároveň i vytvořil novou filmovou hvězdu jménem Mel Gibson, který se mu následně odměnil účinkováním v dalších dvou pokračováních. V posledním díle byl z důvodu vyššího věku nahrazen hercem Tom Hardy, který je ve své roli taktéž famózní.

A o čem ty filmy jsou? První film z roku 1979 se odehrává ve světě, kde dochází ropa a kdo jí má, ten vládne silnicím. Samozřejmě to jsou gangy, kterým není nic svaté. S jedním takovým gangem se zaplete i Mel Gibson jakožto elitní policista z motorizované jednotky. Jeho výzbrojí je nejen kožená bunda a zrcadlové brýle, ale především V8 mašina. Dojde tedy na klasické road movie o odplatě.Druhý film (Šílený Max 2 – Bojovník silnic, 1981) nás posune o pár let dále, kdy se z Maxe stane poutník, který putuje pustinou a narazí na osamělé útočiště v zemi bez ropy. Rozhodne se pomoci s obranou tohoto sídla proti dalšímu motorizovanému gangu, který vede démonický Humungus, který by se spíše hodil do gay baru v osmdesátých letech.

Třetí film (Šílený Max a Dóm hromu, 1985) je zase o pár let dále, kdy Max o vše přijde a při cestou za znovunabytí svých věcí navštíví špinavé Barter town, které je pod vedením Tiny Rurner alias Tetičky. Zde je Max zapleten to zvláštních intrik, což vyústí až v jeho velkou spirituální cestu. Z toho filmu maximálně dýchá osmdesátkový přiliv. A to po všech směrech. Prostě drogy, neony a saxofon.

Poslední film z roku 2015 (Šílený Max: Zběsilá cesta) je 120 minutový epos, který si bere ty nejlepší nápady z předešlých filmů a pojí je lepidlem moderní doby a efektů. Každá scéna má smysl. Každý záběr je vizuální erotika doprovázená fantastickým soundtrackem. Jeden z mála filmů bez hluchých míst a není divu, že až tento díl přiměl řadu fanoušků milovat filmy předešlé, ačkoliv na ně do kina chodili spíše jejich rodiče. Já osobně film viděl aspoň pětkrát a využiji šanci na další zhlédnutí. Stačí jen najít neznalou oběť a už jede společné sledování 4K verze. Osobně se velice těším, zda vyjde poslední závěrečný pátý díl této série Mad Max: Wasteland. Ale to se budeme muset nechat překvapit, zda na to Miller bude mít energii.

Tak či onak. Filmy doporučuji shlédnout najednou a jedním dechem, abyste si uvědomili ten vývoj a evoluci jediného scénáristy v čase. Na CSFD má poslední film 80 % a patří do TOP 200 oblíbených. U mě bude možná v TOP 10.