Seveřané / Vikingane

Co má společného seriál Vikingové a Monty Python? To se dozvíte v dalším seriálu o drsných mužích severu pod názvem Vikingové.

Seriál má aktuálně tři série s tím, že se připravuje série čtvrtá. Každá série má svižných 6 dílů o stopáži necelých 40 minut, takže když se do toho pustíte, máte jednu sérii za večer shlédnutou.Děj seriálu se povětšinu času odehrává ve vikingské vesnici Norheim v Norsku, ze které se dělají příležitostné nájezdy do Británie na západu. Běžný život všech obyvatelů se změní v okamžiku, kdy je náčelník vesnice zabit a začíná mocenský boj o to, zda bude novým náčelníkem hrdinný válečník Arvid a nebo zženštilý Orm, který umí splétat různé intriky a je gay. Což je v drsné době vikingů tajemství, jenž se musí skrývat. Do toho všeho zasahuje zlý a krutý Jarl Varg, který chce úplnou poslušnost a veškeré bohatství západních zemí jen pro sebe, což se ostatním nelíbí.

Pokud se stejně jako já neorientujete v norských hercích, asi nebudete znát ani obsazení tohoto seriálu, které je vskutku dobré. Prostě když Vikingy hrají praví Norové a vše je točeno v nádherné krajině jejich rodné země, je dobrý výsledek skoro zaručen. Při leteckých záběrech jsem si nejednou řekl, že bych se do téhle krásné, ale drsné země jednou rád podíval.Hlavní pozitivní devizou tohoto seriálu, je humor. Celé seriál se nese na maximální satirické vlně. Humor je suchý jako tomu bývá ve zmiňovaném Monty Python flying circus. Není tedy divu, že tento seriál patří mezi TOP 50 nejoblíbenějších seriálů v Anglii. Vtipné scénky a situace ovšem nejsou pro každého. Oproti klasickému britskému humoru zde dochází k posunu spíše k humoru černému a leckdy až trochu fekálnímu, což má být odrazem drsnosti a špíny, jaká byla typická pro život přes více než tisícovkou let. Komické situace vznikají většinou na základě reálné situace z našich životů, avšak převedené do strohé minulosti. Příkladem může být obětování tří otroků pro naklonění božské přízně. Když jsou první dva otroci popraveni, přeživší se říká: “Už jste zabili dva moje kolegy a nic se nezměnilo, zřejmě tohle obětování nefunguje. Co kdybyste mě nechali žít a neplýtvali volnou pracovní silou?“. Toto je jeden příklad z mnoha, kdy v dnešní exaktní době si dost často pokládáme otázku proč, ale v minulosti se tak nedělo. A téhle satiry je v seriálu přehršle.

První dvě série nasadily laťku kvality poměrně vysoko a vůbec jsem se nenudil. Krokem byla série třetí, které jede na retrospektivní vlně a vypráví příběh před první sérií. Nevím jak vy, ale v tomhle případě retrospektiva nefungovala a z mého pohledu by seriálu prospěl klasický chronologický styl vyprávění. Prostě došlo ke ztrátě tempa.

Co mě trochu obtěžovalo, je speciální trhaná kamera při soubojích a bitvách. Neobjevil jsem důvod, proč byl zvolen tento typ záběrů.

Kdybych mohl hodnotit jen první dvě třetiny, tak by hodnocení bylo vysoké. Poslední třetina vyprávějící o začátku celého příběhu narušila celé tempo a i kadence vtípků byla pomalejší a méně četná. Občas je méně více. Ale tradičně, tohle musíte posoudit již sami.