Challenger: Poslední Let / Challenger: The final Flight

Je málokdo, kdo nikdy nechtěl letět ke hvězdám a nechtěl se proskočit po měsíční krajině. Je to opravdu ale tak snadné?

Samozřejmě, že není. A i částečně o výcviku astronautů je tento čtyřdílný dokument z dílny Netflixu, který hravě zvládnete za jeden až dva večery (stopáž necelé 4 hodiny celkem). Hlavním tématem je však osudná nehoda tohoto raketoplánu z roku 1986, která změnila historii létání do vesmíru.

U dokumentu není moc co hodnotit, protože Netflix ví, jak natočit poutavý příběh, který vás chytne za srdce hezky po americku. Dokument obsahuje reálné historické záznamy, které jsou pro umocnění situaci prolínané pasážemi natočenými s herci. V dokumentu jsou rozhovory s hlavními aktéry té doby, ať už se jedná o astronauty, vedoucí vesmírných projektů NASA, techniky a i příbuzné obětí nehody. Tento mix aktérů vám doručí veškeré emoce, které chcete. Příbuzní pláčou, technici jednoduše vysvětlují, kde nastal problém, a astronauti uznávají, že to celé byl jeden velký omyl.

Zlatým hřebem celého seriálu je vysvětlení samotného ředitele NASA, proč let schválil i přes jasné nebezpečí. Vše v rámci pokroku se může obětovat a tím je myšleno i lidský život. Tento rozhovor na mě působil trochu drsně, ale ve výsledku je to jen rekapitulace a konstatování faktu, jak technické dějiny lidstva dělají mílové kroky právě kvůli obětování sebe sama. Ne nadarmo se největší pokroky v dějinách udělali během válek (atomová energie/bomba) či ohrožení přírodou (vakcinace). Nicméně slyšet to takto na rovinu u situace, kdy se dalo zachránit 7 lidských životů je nemilá zkušenost. Vždy je to však otázka morálky. Netflix prostě ví, jak doručit emoce.

Seriál obsahuje i mnoho dalších zajímavostí o fungování vesmírných agentur, o výcviku pilotů a i o tom, jak náročné je pro NASA pracovat. Věřte, že ti co letí do vesmíru, je elita naší planety a oprávněně.

Dokument bych hodnotil velice kladně a pouštěl ho dospívajícím lidem, až budou říkat, že jednou chtějí být astronauty. Poté by se ukázalo, kdo dokáže sen přeměnit v realitu tváří tvář neskutečné náročnosti, tlaku a možnosti smrti ve vzduchoprázdnu.

Na závěr je potřeba zmínit, že pokud vám vadí trochu té americké propagandy a nezvykli jste si na ní, seriál si nepouštějte. 😃