Ledová Archa / Snowpiercer

Na vánoce zatím moc sněhu není (24.01.2020), ale kde ho je více než dost je ve filmu Snowpiercer. Odvážíte se do vánice?

Akční film vypráví o 500 metrů dlouhém vlaku, který funguje jako archa. V zemi zničené mrazem po globální katastrofě tento vlakový ledoborec jezdí pořád dokola okolo celé země a uvnitř nese malý ekosystém pro stovky „vyvolených“ lidí. Jenže každý vagón reprezentuje prostor pro určitou třídu lidí, jako tomu bylo například v románu Metro 2033, kde však kasty byly ve stanicích metra. Úplně na špici jsou ti bohatí a mocní. Vzadu jsou ti chudí, co celý život jen pracují a musí poslouchat pravidla. Jedním z nich je i Chris Evans, který již toto snášet nechce a pustí se do boje napříč vlakem, aby nastolil novou rovnováhu, která nebude založená na sociálních rozdílech.Kromě Chrise Evanse se na place objeví ještě další známý herec, kterým je Ed Harris, kterému jeho role sedne jako prdel na hrnec. Další herecké obsazení je vybráno velice pečlivě z pro nás možná neznámých herců, což je dáno tím, že jde z velké většiny o fúzi korejského a amerického filmu. V komparzu naleznete i několik desítek českých herců, jelikož model vlaku byl sestaven v barrandovských filmových studiích v rámci spolupráce s dalšími účastnícími se stranami. Atmosféra filmu, je naproste geniální a pohlcující. Kvůli svému steampunkovému vzezření nebude jistě pro každého, ale pokud se do děje ponoříte, dostanete dopře pracující kameru, zvuk a plno dějových zvratů. Interiéry vlaku jsou vyladěné a vizuálně velice zajímavé. Barevnost se dá porovnat třeba s filmem John Wick, kde jde o koncert barev. Samozřejmě zadní část vlaku je hodně technická, ale čím blíže budete strojovně, tím lepší dostanete zážitek.

Osazenstvo vlaku se chová trošku nestandardně. Především pokud jde o strážce pořádku, učitele a celkově členy vyšší třídy. Trošku vám to může připomínat sektářské chování. Postavy ve filmu buď milujete anebo nenávidíte. Přesně tento typ emocí ale režiséři chtěli vyvolat. Občas je jejich chování pevně uchopitelné a občas trošku strašidelné. To se dá ale u postapokalyptického filmu čekat.

Jistě, u tohoto utopistického žánru najdete pár story gapu a někdo by mohl striktně útočit na logiku, ale já tento pocit neměl. Vše je během 120 minut ve filmu postupně vysvětleno a spoustu blbostí vám pak přijde plně uvěřitelných. Po zhlédnutí snímku jsem neměl v hlavě myšlenku, že je to totálně nemožné a že by mi chyběly některé zásadní odpovědi.

Pokud máte rádi hru Frostpunk nebo knižní/herní serii Metro, tohle je přesně film pro vás. Mrazivá podívaná s plot twisty a dobrý hereckým obsazením. Klidně by to mohli dávat místo Mrazíka na Silvestra.