Oktoberfest: Krev a pivo / Oktoberfest: Beer and blood

Co se vám vybaví u slova Oktoberfest? Jasně, pivo, tyrolské holky a zábava. A není historie tohoto festivalu označena krvavou stopou?

Na tuhle otázku odpověď v seriálu nedostanete, nebo respektive dostanete, ale nebudete věděť, zda je to pravda. Seriál se opírá o magickou větu: Natočeno podle skutečných událostí. Ale můžete tomu vždy věřit? Tak či onak seriál patří do stáje německé části Netflix, který prostě seriály točit umí a toto není výjimkou. Téma seriálu se točí okolo období, kdy slavný Oktoberfest měl odstartovat svůj přerod z lokální Mnichovské akce na obří akci, která postupně zasáhla celé Německo a pak i celý svět. V pozadí tohoto všeho byly šarvátky mezí sládky z Mnichova a Norimberku, kteří se snažili na čistě mnichovskou akci dostat. Samozřejmě se nebáli sáhnout po zbraních a intrikách nejtěžšího kalibru.

Osobně nejsem velký milovník piva a bylo pro mě překvapení, že na začátku 19. století se jako příchuť piva bral třeba klasický ležák. Dneska si pod speciální příchutí představím třeba švestkové pivo. Holt začátky byly jiné, než bychom čekali. Celý seriál mi připomíná Gangy z Birminghamu, akorát s mnohem kratší stopáží na 6 dílů a také z období o 30 let zpět. Kostýmy a atmosféra jsou výborné. Při procházkách samotným festivalem si uvědomíte, jak tato doba byla drsná, špinavá a mnozí z nás by zde nepřežili ani pár dní, protože veškeré bohatství bylo vykoupeno mocenskými hrami. Asi tak podobně jako když dnes chcete něco vyřídit na stavebním úřadu.

Někdo může podoktnout, že děj seriálu je poměrně jednoduchý a snadno předvídatelný. Pak musím přiznat, že ano. Ale já se velice bavil. Jedna akce střídá druhou, děj má tedy spád a herecké výkony jsou obstojné. A kdyby se vám seriál přestal v půlce líbit, má jen 6 dílů, což za tři večery shlédne téměř každý. Milým bonusem je i to, že seriál byl po dobu několika týdnů natáčen i v České republice ve spolupráci s Maya production.

Seriál tedy doporučuji všem milovníkům gangů z Birminghamu a milovníkům zlatavého moku. Ti ostatní můžou vyzkoušet prvních pár dílů a pak se rozhodnou sami.